Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz z Rosji. Dalsze rozmowy przełożone

0
Podziel się:

Jak dotąd wynegocjowano tzw. pakiet zimowy. Projekt zobowiązuje Ukrainę do zapłaty 3,1 mld dolarów w dwóch ratach.

Gaz z Rosji. Dalsze rozmowy przełożone
(Gaz System S.A.)

Rosja i Unia Europejska w czwartek lub piątek wznowią w Berlinie rozmowy w sprawie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę - poinformował dziś minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak.

Podczas poprzednich negocjacji gazowych w niemieckiej stolicy przedstawiciele Rosji i Ukrainy wynegocjowali przy współudziale Komisji Europejskiej _ pakiet zimowy _, czyli projekt porozumienia mający zapewnić bezproblemowe dostawy gazu na Ukrainę w okresie zimy.

Projekt porozumienia przewiduje, że Ukraina zobowiąże się do zapłacenia stronie rosyjskiej do końca roku w dwóch ratach 3,1 mld dolarów tytułem spłaty długów za dostarczony wcześniej gaz. Po zapłaceniu pierwszej raty (2 mld dolarów), co ma nastąpić do końca października, Ukraina otrzyma od Gazpromu do marca 2015 roku co najmniej 5 mld metrów sześciennych gazu, płacąc za te dostawy z góry po 385 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Możliwe będzie zwiększenie dostaw do 12 mld metrów sześciennych, w zależności od potrzeb.

Jeśli ta propozycja zostanie zatwierdzona przez rządy Rosji i Ukrainy, to pod koniec tygodnia w Berlinie ma zostać podpisany wiążący protokół do dotychczasowej umowy gazowej, obowiązujący do marca 2015 roku.

Nowak wyraził w piątek zadowolenie z projektu, zapowiadając, że _ po wyjaśnieniu paru szczegółów _ będzie rekomendował swojemu rządowi przyjęcie go. Ukraiński minister energetyki Jurij Prodan podkreślił, że jego kraj domaga się _ sprawiedliwej ceny rynkowej _ za rosyjski gaz. Jego zdaniem _ uczciwa cena _ za dostawy z Rosji to 268 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Zgoda na cenę 385 dolarów dotyczy tylko nadchodzącej zimy - zastrzegł.

Obie strony pozostały przy swoich stanowiskach w sprawie zasadniczego sporu o ukraiński dług. Zdaniem Ukrainy jej zadłużenie wynosi 3,1 mld dolarów; strona rosyjska twierdzi, że chodzi o 5,3 mld dolarów.

Wobec braku porozumienia Rosja przerwała w czerwcu dostawy błękitnego paliwa na Ukrainę. Kraje UE obawiają się, że rosyjsko-ukraiński spór może spowodować zakłócenia w dostawach gazy do Europy Zachodniej i Południowej, tak jak to miało miejsce w przypadku wcześniejszych sporów.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjski rząd zmienia prawo dotyczące gazu Zmiany dotyczą ułatwień w dostępie do gruntów w celu wykonywania wierceń podziemnych.
Będzie porozumienie pomiędzy Ukrainą i Rosją? _ - To dobry projekt. Jestem optymistą _ - oświadczył unijny komisarz Guenther Oettinger.
Moskwa jest gotowa na gazowy kompromis Nie stanie się to w trakcie dzisiejszych negocjacji, które mają odbyć się w Berlinie.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)