Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundacja Helsińska i wydawcy prasy: Nie karać za zniesławienie

0
Podziel się:

Przekonują, by kwestie zniesławienia pozostawić prawu cywilnemu.

Fundacja Helsińska i wydawcy prasy: Nie karać za zniesławienie
(Bright Meadow/CC/Flickr)

O zniesienie odpowiedzialności karnej za zniesławienie zaapelowały Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Izba Wydawców Prasy. Przekonują, by kwestie zniesławienia pozostawić prawu cywilnemu.

_ - _ _ Problem nie dotyczy tylko dziennikarzy, nie chcemy tworzyć nadzwyczajnego immunitetu dziennikarzy, generalnie protestujemy przeciw praktykom polegającym na karaniu więzieniem za słowo _ - prezes IWP Wiesław Podkański.

Według art. 212 kto pomawia inną osobę, grupę instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną o działanie, które może ją poniżyć w opinii publicznej lub podważyć zaufanie do niej, podlega grzywnie, ograniczeniu lub pozbawieniu wolności do roku lub - w przypadku dziennikarzy - dwóch lat.

_ - Naszym zdaniem - powiedział Podkański - artykuł 212 jest niepotrzebny, ponieważ podobne efekty można osiągnąć za pomocą pozwu cywilnego o ochronę dóbr osobistych _ - powiedział Adam Bodnar z Fundacji Helsińskiej. Zaznaczył, że z punktu widzenia wolności słowa niebezpieczny jest nie sam rezultat procesu karnego, ale fakt, że dziennikarza można oskarżyć.

IWP i HFPC zaapelowały do prezydenta, marszałka Sejmu i premiera, licząc, że podejmą oni _ niezwłocznie inicjatywę zmierzającą do depenalizacji zniesławienia i pozostawienia orzekania w tego typu sprawach sądom cywilnym albo przynajmniej znoszącą karę pozbawienia wolności za ten czyn _.

Uchwaloną we wrześniu nowelizację kodeksu karnego, która obniża maksymalną karę za zniesławienie w mediach z dwóch lat do roku więzienia Izba i Fundacja uważają za niewystarczającą. Nie chcą jednak weta, które zablokowałoby całą nowelizację. Zwracają uwagę, że rządowy projekt nowelizacji przewidywał całkowitą rezygnację z kary więzienia za zniesławienie w mediach, jednak _ z niezrozumiałych powodów Sejm i Senat odrzuciły ten pomysł _.

Podkański przypomniał, że _ Izba od wielu lat zwracała się do osób decydujących o kształcie prawa, do polityków, prezydentów, premierów, i generalnie wszyscy wypowiadali się za tym, żeby stopniowo albo od razu znieść ten artykuł _. _ Ale głównie mówili tak, kiedy byli w opozycji. W momencie, kiedy nabywali możliwości, by coś zmienić, nabierali wody w usta _ - powiedział.

Na podstawie art. 212 skazano dotychczas ponad tysiąc osób, w tym 241 na pozbawienie wolności. Zaprezentowany w Centrum Prasowym raport _ Paragraf 212 _ opisuje kilkanaście przypadków pociągnięcia dziennikarzy do odpowiedzialności karnej za zniesławienie, w tym kilka - jak powiedział autor opracowania mec. Dawid Sześciło z HFPC - _ kilka przypadków ewidentnych nadużyć władzy _. Raport, zawierający przykłady z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wobec Polski ma służyć także jako podręcznik dla dziennikarzy i ich pełnomocników broniących ich w sprawach o zniesławienie.

Zdaniem Podkańskiego art. 212 godzi zwłaszcza w media lokalne. Zgodził się z nim Cezary Łazarewicz z _ Polityki _, który miał kilka spraw karnych, a po latach z tego powodu nie wpuszczono go na publiczne spotkanie z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Łazarewicz zauważył, że o ile duże media mogą sobie pozwolić na dobrych adwokatów, to małe, lokalne gazety zwykle skłaniają się do publikowania przeprosin, by uniknąć procesu.

Również Jacek Brzuszkiewicz z lubelskiej redakcji _ Gazety Wyborczej _, został skazany za opisanie kontaktów lokalnego biznesmena z sędzią sądu administracyjnego, który wydał korzystną dla przedsiębiorcy decyzję, mówił, że taka praktyka paraliżuje lokalne media.

_ - Wprawdzie wyroków skazujących na bezwzględną karę pozbawienia wolności nie jest wiele, ale każdy przypadek to o jeden za dużo _ mecenas koncernu _ Agora _ Piotr Rogowski.

Dr Michał Zaremba z Uniwersytetu Warszawskiego zwrócił uwagę, że _ w tego typu procesach sądy nie badają, czy dziennikarz napisał prawdę, lecz badają, czy dochował szczególnej staranności. Jeśli uniewinnia dziennikarza, to na podstawie artykułu o działaniu w usprawiedliwionym błędzie, oskarżyciel nadal może twierdzić, że dziennikarz się mylił. _

W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny rozszerzył zakres przepisów, które zwalniają dziennikarza z odpowiedzialności, nie zniósł natomiast karalności zniesławienia. O usunięcie art. 212 apelowała przed dwoma laty do polskiego rządu organizacja Reporterzy bez Granic.

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)