Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fotoradary w Polsce. Ruch Palikota: straż miejska może działać bezprawnie

0
Podziel się:

Ruch Palikota chce skierować wniosek do wszystkich 596 straży miejskich w Polsce z oficjalnym pytaniem, czy stosują fotoradary stacjonarne oraz z informacją, że ich stosowanie może stanowić przestępstwo.

Fotoradary w Polsce. Ruch Palikota: straż miejska może działać bezprawnie
(Wojciech Strozyk/Reporter)

Ruch Palikota uważa, że straż miejska, używając fotoradarów stacjonarnych i wystawiając w oparciu o nie mandaty, może działać bezprawnie. Powołuje się przy tym na przekazane posłowi RP stanowisko Prokuratury Generalnej w tej sprawie.

Poseł RP Maciej Banaszak powiedział dziś na konferencji prasowej w Sejmie, że w przypadku użycia przez straż miejską fotoradaru stacjonarnego i wystawienia mandatu, zastosowanie może mieć art. 231 paragraf 1 Kodeksu karnego, który mówi, że _ funkcjonariusz publiczny, który przekracza swoje uprawnienia, lub nie dopełniając obowiązku, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 _.

Banaszak powołał się przy tym na stanowisko Prokuratury Generalnej zaprezentowane w skierowanym do niego piśmie. _ Zakres uprawnień straży miejskiej w zakresie tzw. kontroli fotoradarowej został ograniczony do możliwości utrwalania wykroczeń naruszających przepisy ruchu drogowego za pomocą urządzeń rejestrujących o charakterze przenośnym lub w znajdującym się w niepozostającym w ruchu pojeździe, na którym urządzenie to zostało zainstalowane _ - głosi pismo PG.

Jak w nim czytamy, _ wywodzenie z tych przepisów uprawnień straży miejskiej do sprawowania kontroli drogowej z użyciem urządzeń rejestrujących o charakterze stacjonarnym, należy uznać za nieuprawnione _.

Banaszak poinformował, że w związku z powyższym Ruch Palikota skieruje do prokuratora generalnego pismo z pytaniem, czy podziela on tę interpretację. Jak dodał, ewentualna pozytywna odpowiedź może stanowić wskazówkę dla prokuratorów, co do działań podejmowanych wobec straży miejskiej.

Poseł poinformował też, że Ruch Palikota chce skierować wniosek (załączając opinię Prokuratury Generalnej) do wszystkich 596 straży miejskich w Polsce z oficjalnym pytaniem, czy stosują fotoradary stacjonarne oraz z informacją, że ich stosowanie może stanowić przestępstwo.

Polityk zapowiedział także wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję oraz skierowanie interpelacji do ministra spraw wewnętrznych z wnioskiem o odniesienie się do stanowiska Prokuratury Generalnej.

Przypomniał również, że Ruch Palikota w lipcu złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie za niekonstytucyjne nieudostępnianie przez Inspekcję Transportu Drogowego (ITD), obwinionym o wykroczenie zdjęć z fotoradarów. Według RP obecnie jest tak, że obwiniony otrzymuje informację o wykroczeniu, nie dostaje jednak zdjęcia z fotoradaru. Poseł zwrócił uwagę, że ITD powołuje się przy tym na Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz na tajemnicę postępowania przygotowawczego.

Według Ruchu Palikota narusza to konstytucję - zasadę ochrony zaufania obywateli do państwa, zasadę domniemania niewinności i prawa do obrony oraz zasadę równości obywateli

Czytaj więcej w Money.pl
Nie trzeba płacić mandatu z fotoradaru? Pismo, w którym wskazano, że straże miejskie i gminne nie mają prawa posługiwać się fotoradarami wywołało burzę.
Koniec mandatów od straży miejskiej? RP chce zmusić prezydentów miast i burmistrzów do rozpoczęcia debaty na temat sensu istnienia straży w poszczególnych miastach.
Likwidacja straży miejskiej? Zapadła decyzja Rada Miasta Krakowa niemal jednogłośnie odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt uchwały w sprawie likwidacji straży miejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)