Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fotoradary na drogach. Jest decyzja w sprawie straży miejskiej

0
Podziel się:

Przepadł kontrowersyjny projekt, który odbierał funkcjonariuszom prawa, z których tak chętnie korzystają.

Fotoradary na drogach. Jest decyzja w sprawie straży miejskiej
(Witek Sroga/East News)

Przepadł projekt, który przewidywał między innymi odebranie prawa do karania za nieprawidłowe parkowanie oraz do przeprowadzania kontroli fotoradarowych. O odrzucenie projektu wnosiły sejmowe komisje: infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Za tym wnioskiem komisji głosowało 222 posłów, przeciw było 74, zaś 127 wstrzymało się od głosu.

[Aktualizacja godzina 13:12]

Pierwsze czytanie projektu odbyło się jeszcze w zeszłym roku. W styczniu projekt został negatywnie zaopiniowany przez rząd. _ Należy podkreślić, że obserwowalnym zjawiskiem jest fakt, że na odcinkach dróg objętych kontrolą fotoradarową generalnie spada liczba wypadków i kolizji drogowych, a na wielu z nich w ogóle takie zdarzenia już nie występują _ - głosiło stanowisko rządu.

Projekt zmian w ustawie o straży gminnej oraz w Prawie o ruchu drogowym złożyli w Sejmie - w kwietniu ub. roku - posłowie ówczesnego Ruchu Palikota. Propozycja przewidywała m.in. uchylenie w ustawie zapisu mówiącego o tym, że jednym z zadań straży jest _ czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego _. Ponadto wykreślony miałby zostać zapis mówiący o tym, iż strażnik, wykonując zadania, ma prawo do _ usuwania pojazdów i ich unieruchamiania przez blokowanie kół _.

Z kolei w Prawie o ruchu drogowym postulowane było m.in. uchylenie artykułu dającego strażnikom miejskim (gminnym) prawo do dokonywania kontroli ruchu drogowego, osób kierujących pojazdami lub naruszających przepisy drogowe, także m.in. _ z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących _.

Uchylony miałby być też zapis, w którym mowa jest o tym, że strażnik może wydawać polecenia lub sygnały uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze.

Kto jest niespełna rozumu?

Głosowanie poprzedziła krótka dyskusja posłów SLD i Twojego Ruchu, popierających projekt ustawy i PO, która broni uprawnień straży miejskiej. Zdaniem Andrzeja Rozenka z Twojego Ruchu, straż miejska zajmuje się _ łupieniem _ kierowców.

- _ Apeluję do wysokiej izby, aby ponad podziałami partyjnymi i w imię milionów kierowców, którzy codziennie cierpią na polskich drogach, odebrać wreszcie straży miejskiej patologiczne uprawnienia. Straż miejska nie służy do łupienia obywateli _- mówił Rozenek.

Z kolei Janusz Dzięcioł z Platformy Obywatelskiej argumentował, że należy zachować prawo straży miejskiej do kontroli fotoradarowej.

- _ Jeżeli mówimy o tym, co robi straż miejska, to to jest od 71 do 149 tysięcy wykroczeń rocznie. Co trzy minuty fotoradar robi któremuś z kierowców zdjęcie. Jeżeli mówicie państwo, że ściganie tych wykroczeń jest patologią, to tak naprawdę jesteście chyba niespełna rozumu _ - kontrował.

Czytaj więcej w Money.pl
W tej sprawie posłowie byli niemal jednomyślni Za głosowało 427 posłów, jeden poseł - Roman Kotliński (koło Bezpieczeństwo i Gospodarka) był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Kontrola NIK: odebrać straży miejskiej mobilne fotoradary Zdaniem Izby zaangażowanie straży w obsługę fotoradarów podyktowane jest chęcią podreperowania budżetu, a nie bezpieczeństwem.
Koleje toną w długach. Minister proponuje... Na porozumienie dotyczące oddłużenie i restrukturyzacji PR muszą zgodzić się właściciele spółki, czyli samorządy wojewódzkie. Na razie zgodę wyraziło 7 z 16 marszałków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)