Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Film z Lampedusy sprawi, że Bruksela wstrzyma pomoc dla Włoch?

0
Podziel się:

Telewizja RAI pokazała nagranie z ośrodka imigracyjnego, na którym widać gołych uchodźców, spryskiwanych szlauchem ze środkami dezynfekującymi i preparatem przeciw świerzbowi.

Film z Lampedusy sprawi, że Bruksela wstrzyma pomoc dla Włoch?
(Daveness_98/CC/Flickr)

Komisja Europejska zagroziła Włochom wstrzymaniem środków finansowych na pomoc w rozwiązaniu kryzysu wokół napływu imigrantów. To reakcja na ujawnienie filmu, na którym widać, jak traktowani są uchodźcy na wyspie Lampedusa.

Telewizja RAI pokazała nagranie z tamtejszego ośrodka imigracyjnego, na którym widać rozebranych do naga na zimnie uchodźców, spryskiwanych szlauchem ze środkami dezynfekującymi i preparatem przeciw świerzbowi. Uznano, że to sceny _ jak z obozu koncentracyjnego _.

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstrom oświadczyła: _ Nasza pomoc i wsparcie dla władz Włoch w związku z falą imigracji może być kontynuowana tylko wtedy, gdy kraj ten zagwarantuje ludzkie i godne warunki przyjmowania imigrantów, azylantów i uchodźców _.

Komisarz UE oceniła, że zdjęcia z ośrodka na Lampedusie są _ przerażające i nie przyjęcia _. Ogłosiła, że Unia wszczęła postępowanie w tej sprawie i że będzie domagać się wyjaśnień od strony włoskiej.

- _ Nie będziemy się wahać z otwarciem procedury w związku z naruszeniem prawa, bo chcemy mieć pewność, że europejskie standardy będą szanowane _ - stwierdziła Malmstrom.

Premier Włoch Enrico Letta zapewnił, że jego rząd przeprowadzi wnikliwe postępowanie wyjaśniające na temat tego, co dzieje się w ośrodku na Lampedusie oraz że osoby odpowiedzialne zostaną ukarane.

- _ To zdjęcia, które nas zaszokowały _ - przyznał premier na konferencji prasowej w Rzymie.

Zobacz także: Zobacz materiał Euronews

W reakcji na publikację nagrania śledztwo wszczęła prokuratura w Agrigento na Sycylii. Nie wyklucza postawienia zarzutów naruszenia prywatności oraz maltretowania osób.

W mediach głos zabrał również administrator spółdzielni, która zajmuje się imigrantami z ośrodka na Lampedusie. Powiedział on w jednym z wywiadów, że to uchodźcy zniecierpliwili się tym, że cała procedura dezynfekcji i kuracji przeciwko świerzbowi trwa półtorej godziny i że sami rozebrali się, by ją przyspieszyć.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozbitkowie z Lampedusy zniknęli bez śladu Po tygodniu od przybycia do Rzymu zaginęło ponad 90 Erytrejczyków.
Wypadek na morzu. Imigranci uratowani Libijska straż przybrzeżna uratowała wieczorem u wybrzeży Trypolisu 84 nielegalnych imigrantów
Napływ imigrantów coraz większy Według ONZ w 2012 r. 500 osób, a w 2011 r. 1,5 tys. zginęło lub zostało uznanych za zaginione, gdy próbowały dostać się do Europy przez Morze Śródziemne.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)