Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fiasko rozmów z Kościołem? Tak się targują

0
Podziel się:

Rozważana jest rekompensata za straty Kościoła - ujawnił minister Michał Boni.

Fiasko rozmów z Kościołem? Tak się targują
(Agnieszka K. Jurek/East News)

Nie ma rozstrzygnięcia w kwestii nowego systemu dofinansowania kościołów. Na spotkaniu przedstawicieli zespołów konkordatowych: rządowego i Kościoła katolickiego nie wypracowano ostatecznego porozumienia w tej sprawie.

Michał Boni powiedział wcześniej, że rozważane jest wprowadzenie ekwiwalentu przejściowego, który zrekompensowałby możliwe straty Kościoła po wprowadzeniu nowego systemu dofinansowania. Minister powiedział też, że pieniądze z odpisu podatkowego trafiałyby na jedno konto, którym dysponowałby Kościół.

Rzecznik resortu administracji i cyfryzacji Artur Koziołek powiedział, że potrzebne będzie jeszcze jedno spotkanie, ale liczy, że uda się zakończyć rozmowy według wcześniejszych planów czyli do końca kwietnia.

Koziołek nie chciał komentować medialnych spekulacji o podwyższeniu proponowanej przez rząd wysokości odpisu podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Zapewnił, że rozmowy się toczą, ale rząd pozostaje przy propozycji odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego.

Rząd kusi kościół 10 milionami złotych ekstra?Według szacunków rządu, suma przekazywanego przez obywateli odpisu podatku rocznego na rzecz Kościoła osiągnęłaby kwotę około 100 mln zł rocznie. Według wyliczeń Money.pl będzie to o 10 milionów mniej.

Z badań Instytutu Statystyki Kościoła katolickiego wynika, iż regularnie w mszach uczestniczy około 40 proc. wiernych czyli 14 mln Polaków. Ich liczba spadła minionym dziesięcioleciu o blisko 2 mln. To głównie ta część katolików utrzymuje Kościół, reszta płaci od _ wielkiego dzwonu _albo wcale.

źródło: Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego

Zgodnie z wyliczeniami resortu finansów dotyczącymi rozliczenia PIT za 2010 rok (za ubiegły rok nie są jeszcze znane), w ramach 1 proc. podatku Polacy przekazali organizacjom charytatywnym ponad 400 mln zł. Z możliwości tej skorzystało blisko 40 proc. ogółu podatników. Przekazana przez nich kwota stanowiła średnio 40 złotych.

Zakładając, że na odpis na kościół stanowiłby 0,3 proc. podatku i zdecydowałaby się tnie 40 procent, a nawet połowa regularnie uczęszczających na msze (wykluczyliśmy miedzy innymi rolników, którzy nie wypełniają PIT), czyli 7 mln Polaków, oznaczałoby, że na konta Kościoła trafiłoby rocznie około 91 mln złotych. Deklarując 100 mln złotych z podatku, rząd wydaje się kusić duchownych większymi pieniędzmi niż teraz dostają w ramach funduszu.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w Kościele. Buddyści mają plan Część duchownych jest w stanie poprzeć pomysły rządu. Jednak nie za darmo.
Sprawdź, ile kosztuje nas konkordat Najwięcej pieniędzy idzie na religię w szkołach.
Teraz oszczędności rządu uderzą w księży Wojsko zwalnia kolejnych kapelanów i zamyka kościoły garnizonowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)