Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fałszowanie leków w Polsce nadal bez kary

0
Podziel się:

Handel fałszywymi lekami kwitnie. Niestety nie wprowadzono jeszcze bezpośrednich regulacji w prawie farmaceutycznym, które wprost określałyby czym jest sfałszowany lek i jakie są sankcje za produkcję i handel falsyfikatem.

Fałszowanie leków w Polsce nadal bez kary
(Lee Nachtiga/CC/Flickr)

W przeciągu ostatnich miesięcy wzrosła liczba informacji dotyczących handlu sfałszowanymi lekami. Niestety nie wprowadzono jeszcze bezpośrednich regulacji w prawie farmaceutycznym, które wprost określałyby czym jest sfałszowany lek i jakie są sankcje za produkcję i handel falsyfikatem.

Ministerstwo Zdrowia przerwało pracę nad projektem zmiany ustawy Prawo farmaceutyczne, który zawierał definicję sfałszowanego produktu leczniczego oraz przepisy karne. Organy ścigania posiłkują się w chwili obecnej dostępnymi regulacjami prawno-karnymi, jednak przemytnicy i handlarze, a przede wszystkim producenci, nie mają jasno określonych granic odpowiedzialności za popełniane czyny. A szkoda. Być może świadomość tego co grozi za produkcję czy handel fałszywkami u osób trudniących się tym niechlubnym procederem, obniżyłaby skalę przestępczości w omawianym zakresie. Fakt, że za przemyt na terytorium Polski pseudo-leków z Mongolii o wartości około 13 tysięcy złotych, co miało miejsce w październiku ubiegłego roku, nakładana jest kara 200 zł, nie powoduje że handlarze zaczynają się bać. Konsekwencje są stosunkowo niewielkie w porównaniu do skali ewentualnego zarobku. Tym samym na nasz rynek trafiają kolejne środki nieznanego pochodzenia i o niebezpiecznym składzie.

Obecnie organy ścigania korzystają przede wszystkim z przepisów prawa własności przemysłowej, które pozwala na karanie handlarzy oraz producentów produktów, które wyglądem oraz oznakowaniem przypominają lek oryginalny. Ściganie takich fałszerzy odbywa się na ogół na wniosek firm farmaceutycznych, których leki są podrabiane. Tym samym producenci fałszywek karani są na tych samych zasadach co producenci podrabianych płyt, odzieży i innych produktów udających oryginał. Przepisy kodeksu karnego pozwalają na wszczęcie postępowania przeciwko osobom, które do wytwarzanych przez siebie pseudo-leków dodają substancje szkodliwe dla zdrowia lub życia ludzi.

Do walki z fałszerzami stosowane są więc półśrodki, brakuje regulacji prawnej, która wprost określałaby definicję leku fałszywego, przepis karny zabraniający fałszowania i wprost wyrażone sankcje karne. Niestety w obecnym stanie prawnym łatwiej jest ścigać fałszerzy, którzy wyrządzili szkodę _ pacjentowi _, niż złapać _ producenta _ przed wprowadzeniem groźnych leków do obrotu.

Dlaczego tak się dzieje? Główny Inspektor Farmaceutyczny ma legitymację ustawową do kontroli wyłącznie legalnego łańcucha dystrybucji leków. Wszystko co znajduje się w obrocie w _ szarej strefie _ jest pozbawione właściwej kontroli organów państwa. Z tego względu wprowadzenie do polskiego porządku prawnego definicji leku sfałszowanego oraz sankcji karnych jest podstawą do poprawy warunków bezpieczeństwa obrotu produktami leczniczymi.

Fałszywki zalewają świat

W dobie postępu technicznego coraz popularniejsze są zakupy przez internet. Łatwe i szybkie zakupy stają się często niebezpieczne dla zdrowia. W 2008 r. brytyjska organizacja EAASM (European Alliance for Access to Safe Medicines) zajmująca się przeciwdziałaniu fałszowaniu leków stworzyła raport o rynku aptek internetowych. Wyniki raportu były przerażające - 62% z produktów sprzedawanych w sieci stanowiły podróbki, ponad 90% aptek, które sprawdzano, sprzedawało leki na receptę, bez recepty. Proceder podrabianych leków rozwija się na całym świecie z zawrotną prędkością. WHO szacuje, że w Chinach rocznie umiera po zażyciu fałszywych leków 200- 300 tyś. osób. Skala tego zjawiska również rozwija się w Polsce, o czym świadczą kolejne zatrzymania wadliwych produktów przez polskich celników.

Czym zatem jest produkt leczniczy sfałszowany?

Światowa Organizacja Zdrowia _ WHO _ nazywa sfałszowanym produktem leczniczym lek rozmyślnie i w celu wprowadzenia w błąd niewłaściwie oznakowany pod względem składu lub źródła pochodzenia. Sfałszowany lek może zawierać właściwe substancje aktywne, niewłaściwe substancje, nieprawidłową ilość substancji aktywnych, znaczną ilość zanieczyszczeń, ewentualnie sfałszowane opakowanie bezpośrednie lub zewnętrzne.

Tak szeroka definicja sfałszowanego produktu leczniczego pozwoli na ściganie oszustów, którzy zarówno podrabiają oryginalne leki, ale również tych którzy sami tworzą swoje mieszanki i przypisują im właściwości lecznicze. Wprowadzenie szerokiej definicji leku sfałszowanego oraz przepisów karnych do ustawy Prawo farmaceutyczne dałoby organom ścigania i nadzoru bezpośrednią legitymację do usuwania falsyfikatów z obiegu oraz surowego karania osób, które popełnią czyn zabroniony ustawą.

Lepsze jutro?

Na całym świecie tworzone są organizacje przeciwdziałające podrabianiu leków. Najbardziej znaną jest IMPACT, działająca przy WHO. Do ścigania fałszerzy włączył się Interpol. W Polsce pod patronatem Głównego Inspektora Farmaceutycznego powołany został Zespół do spraw Sfałszowanych Produktów Leczniczych. Pełni on rolę organu pomocniczego Ministra Zdrowia. Na stronie internetowej nie są jednak ujawnione żadne informacje o podjętych lub planowanych działaniach, co utrudnia zwykłemu obywatelowi uzyskania wiadomości na temat podrabianych leków w Polsce. Minister Zdrowia Zarządzeniem z dnia 28 kwietnia 2009 r. powołał specjalny zespół do spraw opracowania projektu ustawy - Prawo farmaceutyczne.

Pozostaje mieć nadzieję, że legislator dostrzeże problem fałszywych leków i umieści odpowiednie regulacje w procedowanej nowelizacji. Temat ten pozostaje jednak w sferze domysłów, bowiem na tym etapie prac legislacyjnych żadne konkretne zapisy nie są ujawniane.

Dominika Kolodziejska - Koza jest prawniczką z Kancelarii KKPW

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t87041.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komisja;europejska;coraz;wiecej;falszywych;lekow,244,0,564468.html) Komisja Europejska: Coraz więcej fałszywych leków Chodzi m.in. o antybiotyki, leki na raka i malarię oraz Viagrę - ostrzegł unijny komisarz ds. przemysłu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t37836.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/na;podrobki;lekow;wydajemy;100;mln;zl;rocznie,231,0,490727.html) Na podróbki leków wydajemy 100 mln zł rocznie Najczęściej kupujemy fałszywe specyfiki na potencję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t86061.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lekarze;alarmuja;polacy;nie;umieja;zazywac;lekow,74,0,641354.html) Lekarze alarmują: Polacy nie umieją zażywać leków Co trzeci pacjent przyjmuje leki niezgodnie z zaleceniami lekarzy lub nie przyjmuje ich wcale.
wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)