Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ewa Kopacz szuka sojuszników w sprawie imigrantów. Zapowiada wspólny front

0
Podziel się:

Kraje Grupy Wyszehradzkiej i Hiszpania stworzą wspólny front przeciwko Unii.

Ewa Kopacz szuka sojuszników w sprawie imigrantów. Zapowiada wspólny front
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz Hiszpania stworzą wspólny front przeciwko proponowanym przez Komisję Europejską kwotom rozmieszczania uchodźców w UE - zapowiedziała w czwartek w Brukseli premier Ewa Kopacz.

Na marginesie zakończonego w czwartek szczytu UE i Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) Kopacz rozmawiała o tym z przywódcami pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czech, Słowacji, Węgier) oraz premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem.

- Na następnej Radzie Europejskiej będziemy mówić o rzeczach istotnych dla Polski również, czyli o kwotach, które w tej chwili Komisja Europejska próbuje narzucić z góry, mimo że na tej Radzie Europejskiej, na której w konsensusie wypracowaliśmy końcową deklarację, znajduje się słowo dobrowolność - powiedziała Kopacz dziennikarzom.

Dodała, że uzgadniała z krajami Grupy Wyszehradzkiej stanowisko w tej sprawie na szczyt unijny, który odbędzie się pod koniec czerwca.

Kopacz poinformowała, że rozmawiała z premierem Hiszpanii przed zbliżającymi się polsko-hiszpańskimi konsultacjami międzyrządowymi. - Nie ukrywam, że rozmawialiśmy również o tych kwotach - dodała.

Pytana, czy będzie w tej sprawie wspólny front, odparła: Będzie.

W maju KE zaproponowała uruchomienie nadzwyczajnego programu rozmieszczenia w UE 40 tysięcy uchodźców z Syrii i Erytrei, którzy docierają przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji. Polska miałaby przyjąć ponad 2600 osób w ciągu dwóch lat.

Uchodźcy mieliby być rozmieszczani w poszczególnych krajach UE według klucza opartego przede wszystkim na wielkości PKB oraz liczbie ludności, a także poziomie bezrobocia oraz liczbie już przyjętych uchodźców w ciągu minionych pięciu lat.

Oprócz tego KE proponuje też, by Unia zobowiązała się do przesiedlenia w ciągu dwóch lat 20 tys. uchodźców przebywających obecnie w obozach poza UE, głównie Syryjczyków. W ramach tych przesiedleń do Polski miałyby trafić 962 osoby, ale udział w tym programie będzie dobrowolny.

Propozycją KE zajmą się ministrowie spraw wewnętrznych państw UE już na spotkaniu w Luksemburgu 15 i 16 czerwca. Do jej przyjęcia potrzebne jest poparcie kwalifikowanej większości w Radzie UE. Jednak w obliczu kontrowersji, jakie wywołał plan Komisji, prawdopodobnie sprawą będą musieli zająć się przywódcy na szczycie planowanym na 25 i 26 czerwca.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będzie zgody na przyjęcie imigrantów? Eurodeputowany przypominał, że brakuje jasnych deklaracji krajów wspólnoty co do wsparcia Polski w razie kryzysu humanitarnego związanego z sytuacją na Ukrainie.
Fiasko Brukseli w sprawie imigrantów? Węgierski rząd _ zrobi wszystko, by zapobiec _ wprowadzeniu tego systemu.
Mogherini wskazuje najnowszy priorytet Unii Szefowa unijnej dyplomacji wezwała kraje do wspólnych działań przeciwko przemytnikom ludzi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)