Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Episkopat broni prof. Chazana

0
Podziel się:

W żadnej dziedzinie życia prawo cywilne nie może zastąpić sumienia ani narzucać norm, które przekraczają jego kompetencje - twierdzą biskupi.

Episkopat broni prof. Chazana
(PAP/Jakub Kamiński)

Biskupi stanęli w obronie profesora Bogdana Chazana. Prezydium Episkopatu Polski w specjalnym oświadczeniu przypomina, że żadnego lekarza nie można karać za powołanie się na klauzulę sumienia. Ta klauzula musi być honorowana - podkreśla rzecznik Episkopatu Polski ksiądz Józef Kloch.

Duchowny, cytując oświadczenie, zwraca uwagę, że _ w żadnej dziedzinie życia prawo cywilne nie może zastąpić sumienia ani narzucać norm, które przekraczają jego kompetencje _.

Odnosząc się do zapowiedzi odwołania profesora Chazana z funkcji dyrektora warszawskiego szpitala świętej Rodziny, biskupi powtarzają słowa Jana Pawła II z encykliki Evangelium Vitae: _ Kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe _. Zwracają też uwagę, że w Polsce wielu polityków wyrażało hołd dla papieża.

Teraz za tą wdzięcznością powinny pójść czyny - dodaje ksiądz Józef Kloch.

Biskupi przypominają, że Jan Paweł II jednoznacznie potępił odbieranie życia niewinnej istocie ludzkiej poprzez aborcję. _ Oświadczam - pisał Ojciec Święty - że bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel czy jako środek, jest zawsze poważnym nieładem moralnym, gdyż jest dobrowolnym zabójstwem niewinnej istoty ludzkiej. [...] Żadna okoliczność, żaden cel, żadne prawo na świecie nigdy nie będą mogły uczynić godziwym aktu, który sam w sobie jest niegodziwy." _

_ _

_ Biskupi przywołują też inny fragment encykliki _ Evangelium Vitae _: „Przerywanie ciąży i eutanazja są [...] zbrodniami, których żadna ludzka ustawa nie może uznać za dopuszczalne. Ustawy, które to czynią, nie tylko nie są w żaden sposób wiążące dla sumienia, ale stawiają wręcz człowieka wobec poważnej i konkretnej powinności przeciwstawienia się im poprzez sprzeciw sumienia _

Czytaj więcej w Money.pl

_ _

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)