Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elastyczny czas pracy - PiS zaskarży przepisy do Trybunału

0
Podziel się:

- Polska powinna być organizowana zgodnie z zasadami sprawiedliwości, która dzisiaj bywa bardzo często naruszana -
przekonuje Jarosław Kaczyński

Elastyczny czas pracy - PiS zaskarży przepisy do Trybunału
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PiS zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego przepisy wprowadzające tak zwany elastyczny czas pracy - zapowiedział szef partii Jarosław Kaczyński. Polska powinna być organizowana zgodnie z zasadami sprawiedliwości, która dzisiaj bywa bardzo często naruszana - przekonywał.

Chodzi o ustawę, która wydłuża okresy rozliczeniowe czasu pracy z czterech do 12 miesięcy. Według prezesa PiS ustawa ta jest sprzeczna z artykułami 18, 65 i 66 konstytucji.

Artykuł 18 mówi, m.in. że _ rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej _. Według art. 65 _ władze publiczne prowadzą politykę zmierzającą do pełnego, produktywnego zatrudnienia poprzez realizowanie programów zwalczania bezrobocia, w tym organizowanie i wspieranie poradnictwa i szkolenia zawodowego oraz robót publicznych i prac interwencyjnych _.

Zgodnie z art. 66 _ Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (...)Pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów _.

_ - Wszystkie te trzy artykuły są, w tym czy innym stopniu, ale jest to stopień wysoki, naruszone przez tę regulację _ - powiedział Kaczyński na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie. Ponadto - według szefa PiS - ustawa nie jest zgodna m.in z dyrektywą Unii Europejskiej, która _ dopuszcza takie regulacje jako nadzwyczajne i do sześciu miesięcy _ oraz Konwencją nr 135 Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Prezes PiS zadeklarował też związkom zawodowym _ wszelką pomoc, gdyby chciały skorzystać z tej drogi obrony interesów pracowniczych _. _ - To wynika z naszej ogólnej postawy. Uważamy, że Polska powinna być organizowana zgodnie z zasadami sprawiedliwości, która dzisiaj bywa bardzo często naruszana _ - mówił Kaczyński. Ponadto - jego zdaniem - _ obecny system w Polsce bardzo szkodzi polskiej gospodarce, jej unowocześnieniu _. - _ Stworzono mechanizm, w którym bardzo łatwo eksploatować pracownika, co nie zachęca do innowacji, do podnoszenia poziomu organizacyjnego i technologicznego produkcji _ - dodał.

Były szef NSZZ _ Solidarność _, obecnie poseł PiS Janusz Śniadek zwrócił z kolei uwagę, że według danych GUS Polacy rocznie przepracowują 300 mln nadgodzin i uzyskują z tego tytułu wynagrodzenie w wysokości ok. 10 mld złotych. _ - O ile procent ta ustawa obniży tę liczbę nadgodzin? To się robią miliardy złotych mniej do kieszeni pracowników. A mniejsze wynagrodzenia pracowników oznaczają mniejsze składki ZUS i mniejsze podatki _ - podkreślił Śniadek.

Nawiązując do ubiegłotygodniowych kilkudniowych protestów największych central związkowych w Warszawie, Kaczyński powiedział, że _ były to demonstracje związkowe i przywódcy związkowi nie bardzo chcieli nadawać im charakteru politycznego, partyjnego _. _ - My się chyba ustawiliśmy tak, jak tego oczekiwano _ - dodał prezes PiS.

Politycy PiS pytani też byli o dzisiejsze posiedzenie Komisji Trójstronnej. _ - W Polsce powinien być dialog społeczny, a tego dialogu nie ma i nie ma żadnego powodu, by związki zawodowe uczestniczyły w fikcji _ - oświadczył Kaczyński.

_ - Dialog to sytuacja, w której o czymś realnym się rozmawia, a decyzji jeszcze nie ma. Kiedy decyzje są, to żadnego dialogu być nie może. Ta władza dialogu nie chce _ - przekonywał prezes PiS.

Według Śniadka z ważnej instytucji dialogu społecznego, jaką jest Komisja Trójstronna uczyniono farsę. _ - Ilustracją tego jest już samo zaproszenie na dzisiejsze spotkanie. Jedynym punktem porządku dzisiejszego spotkania jest informacja o przyszłorocznym budżecie. Nie konsultacja, która jest wymogiem ustawowym, ale informacja. Spotkanie zorganizowano kilka dni przed ustawowym terminem skierowania projektu budżetu do Sejmu, co praktycznie wyklucza jakiekolwiek możliwości uzgodnień czy zmian _ - zwrócił uwagę poseł PiS.

Posiedzenie Komisji Trójstronnej na temat projektu przyszłorocznego budżetu ponownie miało miejsce bez udziału związkowców. W obradach oprócz pracodawców uczestniczył m.in. wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski. Po spotkaniu minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że w imieniu rządu zaproponował partnerom społecznym wniesienie pod obrady Komisji Trójstronnej związkowych postulatów, które zostały zgłoszone podczas protestów w stolicy.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory w Warszawie. PiS rozpoczyna kampanię Według PO partia Jarosława Kaczyńskiego traktuje przygotowania do referendum, jak _ trening przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi _.
"PiS działa jak esbecy". Będą pozwy do sądu Politycy Solidarnej Polski odpierają medialne ataki PiS.
"Rządowe rozwiązania są antyrozwojowe" Prezes PiS gorąco kibicuje maszerującym dziś przez stolicę związkowcom.
prawo pracy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)