Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekwiwalent za urlop policjanta. Będą zmiany

0
Podziel się:

Policjant, który został zwolniony ze służby, a nie wykorzystał przysługującego mu urlopu, będzie miał prawo do ekwiwalentu pieniężnego tak, jak każdy inny pracownik.

Ekwiwalent za urlop policjanta. Będą zmiany
(Artur Barbarowski/East News)

Policjant, który został zwolniony ze służby, a nie wykorzystał przysługującego mu urlopu, będzie miał prawo do ekwiwalentu pieniężnego tak, jak każdy inny pracownik, a nie _ za ostatnie 3 lata kalendarzowe _ - przewiduje zmiana przepisów przyjęta przez Sejm.

Przygotowaną w Senacie nowelizację ustawy o policji poparło 435 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił - zgłoszone przez PiS i SP - dwie poprawki i wniosek mniejszości. Zdaniem sejmowej komisji spraw wewnętrznych wykroczyły one poza tematykę senackiej nowelizacji.

Zmiana dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lutego 2010 roku. TK uznał wówczas za niezgodny z konstytucją zapis ustawy o policji ograniczający wysokość ekwiwalentu urlopowego dla zwalnianego ze służby funkcjonariusza. Przepisy zaskarżył do TK związek zawodowy NSZZ Policjantów.

Zapis o należnym ekwiwalencie dla policjanta _ nie więcej jednak niż za ostatnie trzy lata kalendarzowe _ TK uznał za _ niezasadnie ograniczający prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane urlopy lub czas wolny od służby _. Ekwiwalent w pełnym wymiarze gwarantowany jest bowiem w konstytucji w przepisie dotyczącym unormowań czasu pracy i płatnego urlopu.

Zgodnie ze zmianą policjant zwolniony ze służby będzie miał prawo m.in. do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe lub dodatkowe oraz za niewykorzystany czas wolny od służby - bez ograniczenia tego prawa do trzech ostatnich lat kalendarzowych.

Z kolei policjant, zwolniony ze służby dyscyplinarnie czy też skazany na zakaz wykonywania zawodu, będzie miał prawo do 50 proc. odprawy oraz ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop - również bez graniczenia tego prawa do trzech ostatnich lat kalendarzowych.

Nowelizacja zawiera analogiczne zapisy w zakresie prawa do ekwiwalentu dla innych służb mundurowych: Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Więziennej.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą zmiany w chorobowym mundurowych Związkowcy demonstrowali przed MSW m.in. przeciwko planom obniżenia do 80 proc. ich wynagrodzeń za czas choroby.
Tajemnice policyjnych testów _ Nie kochasz rodziców? Drażniłeś zwierzęta? _- to tylko niektóre z pytań, które mogą paść.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)