Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci NIK będą szkolić ukraińskich kontrolerów

0
Podziel się:

Oferta szkoleń, jaką przygotowała NIK, ma pomóc administracji ukraińskiej m.in. w dostosowywaniu się do procedur obowiązujących w Unii Europejskiej.

Eksperci NIK będą szkolić ukraińskich kontrolerów
(Lech Gawuc/REPORTER)

Zorganizowanie szkoleń dla urzędników oraz prowadzenie wspólnych kontroli przewiduje porozumienie o współpracy między Najwyższą Izbą Kontroli a jej ukraińskim odpowiednikiem - Izbą Obrachunkową, które dziś zostało podpisane w Warszawie.

Porozumienie podpisali prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski oraz w imieniu Izby Obrachunkowej Ukrainy Roman Maguta.

Oferta szkoleń, jaką przygotowała NIK, ma pomóc administracji ukraińskiej m.in. w dostosowywaniu się do procedur obowiązujących w Unii Europejskiej. Będą adresowane do kluczowych ukraińskich ekspertów i tłumaczone na język ukraiński. Szkolenia mają obejmować tematykę funkcjonowania kontroli państwowej. Ukraińscy kontrolerzy będą przeszkoleni też w dziedzinie metod walki z korupcją.

Kwiatkowski wyjaśnił, że oferta złożona stronie ukraińskiej dotyczy szkoleń, które NIK zamierza zorganizować zarówno na Ukrainie, jak i we własnym ośrodku dydaktycznym w Goławicach nieopodal Warszawy. _ NIK przygotuje szkolenia w zakresie kontroli długu publicznego oraz audytu finansowego. Kolejnym segmentem będą szkolenia w zakresie zapobiegania i zwalczania korupcji i roli najwyższych organów kontroli w tym zakresie _ - powiedział Kwiatkowski.

Dodał, że ze sporym zainteresowaniem ze strony ukraińskich kontrolerów spotkała się również propozycja zorganizowania szkoleń dotyczących rozliczania funduszy unijnych, kierowanych na Ukrainę.

Wynegocjowane i podpisane porozumienie między NIK a Izbą Obrachunkową, oprócz szkoleń, obejmuje również: wymianę doświadczeń w zakresie metodologii kontroli, prowadzenie wspólnych analiz, konferencji, seminariów i spotkań roboczych, prowadzenie kontroli równoległych, wymianę informacji na temat regulacji krajowych, materiałów informacyjnych i wdrażanie metodologii związanej z kontrolą finansów publicznych oraz stosowaniem międzynarodowych standardów kontroli sektora publicznego.

W czwartek w Warszawie odbyło się posiedzenie grupy zadaniowej, która skupia najwyższe organy kontrolne z kilkunastu krajów. Pierwotnie miało się ono odbyć na początku kwietnia we Lwowie, jednak sytuacja na Ukrainie sprawiła, że jego posiedzenie przełożono.

Prezes NIK poinformował, że Polska wesprze Ukrainę w zorganizowaniu spotkania grupy zadaniowej ds. kontroli wykorzystania funduszy przeznaczonych na zapobieganie i likwidację katastrof i klęsk żywiołowych.

Maguta podkreślił, że organy kontrolne obu krajów blisko współpracują już od kilku lat. Podziękował za miłe przyjęcie i gościnę w Warszawie.

Grupa zadaniowa została utworzona na Kongresie Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (EUROSAI) w 2008 roku, a przewodnictwo w niej objęła Izba Obrachunkowa Ukrainy. Zespół skupia najwyższe organy kontroli z: Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Belgii, Bułgarii, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Polski, Rosji, Ukrainy i Węgier. W skład grupy wchodzą też kontrolerzy z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO). Grupa spotyka się raz w roku.

Czytaj więcej w Money.pl
"Polska ma chronić CBA przed politykami" Komisja Europejska uważa, że Polska powinna mieć bardziej spójną strategię walki z korupcją, a także powinna chronić CBA przed ewentualnym upolitycznieniem.
Jest zakaz turystyki pod pozorem szkoleń Chiny zakazały oficjelom partii komunistycznej wydawania publicznych pieniędzy na turystykę pod pretekstem szkoleń wyjazdowych - poinformowało chińskie ministerstwo finansów.
NIK wytyka urzędnikom błędy i zaniedbania Organy kontroli skarbowej oraz podatkowe niewystarczająco skutecznie walczyły z oszustwami podatkowymi w latach 2011-13 - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)