Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

E-usługi dotyczące pojazdów. Sejm rozpoczął prace

0
Podziel się:

Dzięki nim przed zakupem auta będzie można sprawdzić jego historię, a wysyłając dzieci na wypoczynek, będzie można sprawdzić, czy wiozący je autokar jest sprawny.

E-usługi dotyczące pojazdów. Sejm rozpoczął prace
(Sergey Solom/CC/Wikimedia)

Prace legislacyjne i programistyczne nad usługami _ Historia pojazdu _ oraz _ Bezpieczny autokar _ są prowadzone w ramach realizowanego przez MSW projektu CEPiK 2.0. Dziś pilny projekt nowelizacji poparła sejmowa komisja spraw wewnętrznych.

W ramach usługi _ Historia pojazdu _ dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów będzie można uzyskać online; nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego będzie numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Udostępniane będą jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa ma być bezpłatna.

Będzie można sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji i termin badania technicznego auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu. Udostępniona będzie także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Sprawdzić będzie można datę pierwszej rejestracji za granicą.

Posłowie poparli zgłoszoną przez szefa komisji Marka Wójcika (PO) poprawkę, która rozszerza ten katalog o odczyt licznika przebiegu pojazdu (zarejestrowany podczas ostatniego badania technicznego).

Obecnie dane dotyczące pojazdu mogą być udostępniane jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz jego posiadaczowi. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu - informuje MSW.

Dzięki drugiej usłudze - nazwanej _ Bezpieczny autokar _ - rodzice, którzy wysyłają dzieci na kolonie lub wycieczki, będą mogli sprawdzić, czy autokar, który będzie wiózł najmłodszych, jest sprawny i dopuszczony do ruchu.

Aby uzyskać informacje o pojeździe, rodzicom wystarczy jego numer rejestracyjny. Potrzebne informacje będzie można uzyskać online bez konieczności składania wniosku. Dostępne będą jedynie dane o pojeździe - informacje o właścicielu lub posiadaczu w dalszym ciągu nie będą podlegały udostępnianiu.

Wiceminister spraw wewnętrznych Rafał Magryś podkreślił, że projektowane rozwiązania prowadzą do otwarcia rejestrów państwowych dla obywateli, a nie tylko dla urzędników. Dodał, że wprowadzenie nowych e-usług przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa obrotu samochodami oraz poprawy bezpieczeństwa najmłodszych na drogach.

Wiceszef MSW poinformował, że dostęp do danych będzie odbywać się w czasie rzeczywistym i nie będzie wymagał od zainteresowanego zakładania dodatkowych kont uwierzytelniających jego tożsamość. _ - Nie będzie trzeba składać wniosku, czekać na jego rozpatrzenie i otrzymanie odpowiedzi, co znacznie skróci procedurę uzyskania tychże danych _ - powiedział Magryś.

Koszt budowy i uruchomienia projektowanych e-usług MSW szacuje na 760 tys. zł. Nowelizacja, jeśli zostanie uchwalona, wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej w Money.pl
Najlepsze w historii notowania prezydenta Większość Polaków źle ocenia pracę posłów (63 procent), a pracę senatorów połowa badanych, jednak notowania obu izb w marcu poprawiły się.
Zakaz handlu w niedzielę. Co zdecydują? Sejm zajmie się dzisiaj m.in. dwoma projektami ustaw obywatelskim i poselskim wprowadzającymi zakaz handlu w niedzielę, a także ostrzejszymi karami dla pijanych kierowców.
Ustawa o biopaliwach. W Sejmie bez poprawek Projektowana nowela wdraża zapisy ostatniej europejskiej dyrektywy ws. promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)