Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dyrektywa wdrożeniowa. UE poparła nowe przepisy o pracownikach delegowanych

0
Podziel się:

- To sygnał, że UE nie akceptuje nadużyć kosztem pracowników, jak również wszelkich form "dumpingu socjalnego" - oświadczył komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

Dyrektywa wdrożeniowa. UE poparła nowe przepisy o pracownikach delegowanych
(Squaredpixels/iStockphoto)

Kraje Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziły przepisy mające poprawić ochronę praw pracowników delegowanych, czyli wyjeżdżających tymczasowo za granicę w ramach swojej umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą.

Tzw. dyrektywa wdrożeniowa wzmacnia obecnie unijne przepisy z 1996 r. o pracownikach delegowanych, szczególnie w niektórych sektorach, jak budownictwo czy transport, gdzie często dochodzi do prób obejścia praw pracowniczych. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy 16 kwietnia.

_ - Przyjęcie dyrektywy wzmacniającej unijne reguły dotyczące pracowników delegowanych jest jasnym sygnałem przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, że UE nie akceptuje nadużyć kosztem pracowników, jak również wszelkich form "dumpingu socjalnego" _ - oświadczył komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

Nowe przepisy precyzują definicję delegowania pracownika, aby pomóc władzom krajów UE ustalić, czy nie dochodzi do prób obejścia prawa, np. poprzez zakładanie tzw. firm-skrzynek pocztowych w krajach o niższym poziomie ochrony pracowników i zabezpieczenia społecznego. Skonstruowano też listę krajowych środków kontroli firm, do której jednak państwa UE będą mogły dokładać dodatkowe środki, o ile będą one _ uzasadnione i proporcjonalne _. O takich środkach kontrolnych państwa członkowskie będą musiały informować Komisję Europejską.

Firmy delegujące pracowników będą musiały wyznaczyć osobę odpowiedzialną za kontakty z władzami, informować o liczbie pracowników delegowanych, miejscu i rodzaju ich pracy, jak również dacie rozpoczęcia i zakończenia kontraktu oraz przechowywać podstawowe dokumenty, jak umowy o pracę czy dowody wypłat.

Dyrektywa wprowadza też tzw. solidarną odpowiedzialność wykonawców i bezpośrednich podwykonawców w sektorze budownictwa za jakiekolwiek zaniechania w wypłacie wynagrodzeń pracownikom. Kraje UE będą mogły jednak stosować inne, bardziej restrykcyjne zapisy oraz obejmować inne sektory taką odpowiedzialnością. Obecnie stosuje je osiem krajów UE: Austria, Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Francja, Włochy, Holandia i Belgia.

Ponadto nowe przepisy poprawiają dostęp do informacji zarówno dla firm, jak i pracowników delegowanych. Obowiązkiem krajów unijnych będzie założenie strony internetowej, na której dostępne będą m.in. informacje na temat warunków zatrudnienia w danym państwie i o sposobie składania skarg. Strona ma być przetłumaczona na język narodowy, którym posługuje się największa liczba pracowników delegowanych. Państwa członkowskie mają też współpracować między sobą przy ściganiu nielegalnego zatrudnienia i wymianie informacji.

Państwa będą zobowiązane do uznawania kar finansowych i grzywien nałożonych na przedsiębiorcę w innym kraju UE.

Nieprzestrzeganie dyrektywy o pracownikach delegowanych z 1996 r. powodowało łamanie praw pracowników delegowanych, a także postrzeganie ich w wielu krajach UE jako nieuczciwej konkurencji na rynku pracy.

Według szacunków KE w 2011 r. w UE pracowało 1,2 mln pracowników delegowanych. Najwięcej pracowników delegowanych pochodzi z Polski (228 tys.), Niemiec (227 tys.), Francji (144 tys.). Następne są Rumunia, Węgry, Belgia i Portugalia.

Kraje UE muszą wdrożyć nową dyrektywę nie później niż dwa lata i 20 dni po jej publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Dla nich Bruksela to nowy dom Ania trzyma rękę na 42 miliardach euro, Hania dba o nienaganną polszczyznę w dokumentach, a Kasia od ćwierć wieku opowiada w radiu o planach Brukseli.
Co czwarty Polak chce wyjechać do pracy za granicę Za chlebem wyjeżdżają głównie osoby młode, w wieku od 25 do 34 lat. Najczęściej wybierają Niemcy, Anglię, Belgię i Holandię.
Polacy w czołówce migrujących narodów świata Polska generuje 8 proc. migrantów, przemieszczających się między krajami wysoko rozwiniętymi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)