Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dymisja rzecznika praw dziecka? SLD zarzuca mu nepotyzm

0
Podziel się:

Po pierwsze, za publiczne pieniądze, pełen nepotyzm, wydaje taką broszurę. Po drugie podpisuje się i dzisiaj ten poradnik znajduje się na stronie rzecznika praw dziecka - komentuje Dariusz Joński.

Dymisja rzecznika praw dziecka? SLD zarzuca mu nepotyzm
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Politycy SLD zażądali dymisji rzecznika praw dziecka Marka Michalaka w związku z wydaniem publikacji na temat przemocy wobec dzieci, której współautorami są brat i bratowa rzecznika. Michalak podkreśla, że nikt z autorów broszury nie otrzymał wynagrodzenia.

O sprawie pisał w ostatnich dniach _ Super Express _. Datowana na 6 kwietnia 2013 roku publikacja zatytułowana _ Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania seksualnego _ znajduje się na oficjalnej stronie internetowej RPD. Jak wynika z niej, powstała po konferencji naukowej organizowanej przez RPD w ramach Międzynarodowego Kongresu _ XV-lecie Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii _.

Sprawa oburzyła polityków SLD, zdaniem których Michalak powinien wytłumaczyć się, a następnie zrezygnować z pełnionej funkcji. - _ Żądamy dymisji pana rzecznika praw dziecka, bo to jest już skandal. Po pierwsze, za publiczne pieniądze, pełen nepotyzm, wydaje taką broszurę. Po drugie podpisuje się i dzisiaj ten poradnik znajduje się na stronie rzecznika praw dziecka _ - powiedział rzecznik Sojuszu Dariusz Joński.

W tekście publikacji znalazły się m.in. ostrzeżenia treści: _ Problemy z zachowaniem na fotelu stomatologicznym (strach, niechęć do otwierania jamy ustnej)
mogą świadczyć o znęcaniu się psychicznym opiekuna nad dzieckiem, stosowaniu przemocy, a wreszcie wykorzystywaniu seksualnym _ oraz: _ Strach i niepokój dziecka na fotelu dentystycznym, a dodatkowo nieradzenie sobie z zachowaniem dziecka, mogą świadczyć o przemocy psychicznej stosowanej przez rodziców wobec dzieci _.

Michalak podkreślił, że rzeczywiście jego brat i bratowa są wśród autorów publikacji, była ona jednak przygotowana nieodpłatnie i nikt z zespołu specjalistów zrzeszonych w organizacji, która nad nią pracowała, nie otrzymał za to wynagrodzenia.

Zaznaczył, że publikowane fragmenty broszury zostały wyrwane z kontekstu i nie należy na ich podstawie formułować jakiejkolwiek teorii. _ Ja oczywiście nie uważam, że dzieci, które się boją dentysty - a boją się prawie wszystkie - są molestowane. Próba przypisania mi takich teorii jest niegodziwością. Dziwię się, że ktoś powtarza takie teorie, nie analizując całości _ - powiedział Michalak.

_ - Ja do swojej pracy podchodzę niezwykle poważnie. System przeciwdziałania przemocy wobec dzieci staram się uszczelniać ze wszystkich stron, szukam sojuszników gdzie tylko się da. I próba ośmieszenia tego jest naprawdę krzywdząca, także dla samych dzieci _ - powiedział RPD.

Broszura została przygotowana przy okazji konferencji, którą Michalak zorganizował w kwietniu we współpracy z Polskim Towarzystwem Studentów Stomatologii. Miała ona zachęcać stomatologów do zwracania uwagi na ślady mogące świadczyć o tym, że dziecko może być ofiarą przemocy i reagowania w takich sytuacjach. RPD przekonywał, że dentysta, który ma bardzo dobrą pozycję do wizualnej oceny siedzącego na fotelu pacjenta, jego twarzy, szyi oraz odsłoniętych części ciała, może dostrzec symptomy niewidoczne w innej sytuacji, np. wybroczyny po uderzeniu w twarz, charakterystyczne obrażenia w jamie ustnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Rzecznik Praw Dziecka ignoruje prawo? - _ Nie podejmował tematu aborcji oraz wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków _ - argumentują posłowie PiS oceniając pracę Marka Michalaka.
System adopcyjny pod lupą NIK Jeśli wyniki kontroli okażą się niepokojące, sprawdzone zostaną instytucje adopcyjne w całym kraju.
Lustracja sądów rejonowych. Tak chce... O osobisty nadzór kontroli na dzisiejszym spotkaniu RPD zwrócił się do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)