Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dymisja rządu. Konstytucja nie precyzuje wszystkiego

0
Podziel się:

Przepisy konstytucji nie precyzują, czy Prezes Rady Ministrów składa osobiście swoją dymisję na ręce prezydenta - powiedział konstytucjonalista profesor Marek Chmaj.

Dymisja rządu. Konstytucja nie precyzuje wszystkiego
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Przepisy konstytucji nie precyzują, czy Prezes Rady Ministrów składa osobiście swoją dymisję na ręce prezydenta - powiedział konstytucjonalista profesor Marek Chmaj. Uważa jednak, że nakazuje to kultura polityczna.

_ - Premier nie musi dokonać tego aktu osobiście. Równie dobrze może zanieść tę dymisję prezydentowi, jak też może przesłać tę dymisję za pośrednictwem jakiejś innej osoby. Jednak kultura polityczna nakazuje, żeby taką dymisję premier składał osobiście. Natomiast przepisy prawa tego nie precyzują _ - powiedział konstytucjonalista.

Chmaj dodaje, że o dymisji Prezesa Rady Ministrów ze sprawowanego urzędu mówi art. 162 Konstytucji, w którym napisano, że szef rządu składa dymisję m.in. w razie rezygnacji z urzędu. Następnie prezydent przyjmując dymisję premiera i całej Rady Ministrów, powierza jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowego rządu.

W ocenie konstytucjonalisty, przepis ten powinien być uzupełniony o praktykę polityczną, według której, co od zasady Prezes Rady Ministrów powinien złożyć dymisję na piśmie, po to, żeby był ślad aktu dokonania dymisji.

Jak zaznaczył Chmaj, art. 162 ust 4. Konstytucji mówi o tym, że prezydent może odmówić przyjęcia dymisji premiera. - _ Praktyka jest wówczas taka, że nikt nikogo nie może trzymać siłą na stanowisku. Wówczas, gdyby taka sytuacja miała miejsce, premier zapoznaje się z motywami decyzji prezydenta i albo zgodzi się dalej pełnić urząd premiera, albo ponownie składa dymisję, której prezydent nie powinien już odmawiać _ - dodał.

Proceduralnie dymisja premiera wiąże się z dymisją całego rządu. W takiej sytuacji konstytucja określa kolejne kroki postępowania. Pierwszym jest desygnowanie nowego szefa rządu przez prezydenta. Jeśli więc prezydent przyjmie dymisję rządu Tuska w czwartek 11 września, to nowy premier i jego gabinet zostanie powołany przez prezydenta najpóźniej 25 września. Potem nowy prezes Rady Ministrów ma 14 dni na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie.

Do zmiany na stanowisku premiera musi dojść w związku z wyborem Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Tusk ma objąć nowe obowiązki 1 grudnia. Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział już, że powierzy misję tworzenia rządu Ewie Kopacz. Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała PAP, że dymisja premiera Donalda Tuska zostanie złożona we wtorek; prezydent przyjmie ją w czwartek.

Czytaj więcej w Money.pl
Nominacja Tuska wyniosła PO w sondażach Poparcie dla PO wyniosło 34 proc., co oznacza wzrost o 10 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem przeprowadzonym w czerwcu.
Obietnice Tuska są tanie i dadzą duże efekty? Tak twierdzi wiceminister Artur Radziwiłł zapewnia, że reformy premiera nie nadwyrężą budżetu. Money.pl sprawdził, kto i ile zyska.
9 rzeczy, które warto wiedzieć o Tusku Polski premier i przyszły szef Rady Europejskiej był przez krótki czas podwładnym Jarosława Kaczyńskiego i ma na koncie wyjątkowy rekord. Ale to nie wszystko.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)