Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Druga transza deregulacji i już protesty

0
Podziel się:

Ten projekt ma w sumie uwolnić ponad 250 zawodów. Na razie uwolnionych zostało 51 a dziś dołączyły kolejne.

Druga transza deregulacji i już protesty
(shotbydave/iStockphoto)

Obecnie w tych zawodach pracuje 200 tysięcy osób ale resort sprawiedliwości ma nadzieję, że już wkrótce ta liczba zdecydowanie wzrośnie. Mowa o m.in architektach urbanistach , inżynierach budowlanych czy doradcach podatkowych.

Dziś wchodzi w życie druga transza ustawy deregulacyjnej. Dotyczy ona 96 profesji podlegających resortom infrastruktury i finansów. Ale podobnie jak przy pierwszej transzy nie obeszło się bez protestów.

Jednak nie wszystkie zawody od dziś będą uwolnione. Te dotyczące kolei i metra a także biegłego rewidenta - 10 grudnia.Ten projekt ma w sumie uwolnić ponad 250 zawodów. Na razie uwolnionych zostało 51 a dziś dołączyły kolejne.

Resort sprawiedliwości informuje, że największe protesty dotyczyły zderegulowania zawodu urbanisty. Do tego stopnia, że samorząd złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Deregulacja była sztandarowym projektem poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, który na polecenie premiera nadzorował przygotowanie trzech pakietów nowelizacji ustaw. Pierwsza transza, obejmująca 51 zawodów weszła w życie rok temu. Teraz w Sejmie trwają prace nad III ustawą deregulacyjną, która ma ułatwić dostęp do kolejnych ponad stu zawodów.

Przewidziano w niej uwolnienie zawodów związanych m.in.: z ochroną przeciwpożarową (np. strażak, inżynier pożarnictwa); rynkiem kapitałowym i towarowym; rzeczoznawstwem w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Obejmie też profesje związane z konserwacją zabytków, tłumaczy przysięgłych oraz zawody związane z geologią i górnictwem.

Na razie jednak Ministerstwo Sprawiedliwości zbiera dane i uwagi do pierwszej transzy by móc ocenić czy spełniła pierwotne założenia. Jarosław Gowin zapowiadając swój sztandarowy projekt, przekonywał że już pierwsza transza przyniesie od 50 do 100 tysięcy miejsc pracy. Tyle, że analitycy finansowi podkreślają, że być może dopiero za parę lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Samachód służbowy do celów prywatnych. Jakie nieodpłatne świadczenia? Czeka nas system ryczałtowy.
Kolejne zawody do deregulacji. Strażak i... Tym razem rząd proponuje zmiany w dostępie do 101 zawodów.
101 zawodów, które ulegną deregulacji To ma być ostatni zestaw profesji, do których dostęp będzie ułatwiony.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)