Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dostęp do broni w USA. Senat odrzucił ustawę o kontroli nabywców broni

0
Podziel się:

Dla 45 senatorów rzeź w szkole podstawowej Sandy Hook to już zapomniana tragedia.

Dostęp do broni w USA. Senat odrzucił ustawę o kontroli nabywców broni
(Krypto/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

W mediach w USA dominuje oburzenie po tym, jak Senat odrzucił ustawę o kontroli nabywców broni palnej, wspieraną przez 90 proc. Amerykanów. Uśmiercili ustawę, ulegając lobby producentów broni, tchórzostwo zwyciężyło nad zdrowym rozsądkiem - głoszą komentarze.

_ - Dla 45 senatorów rzeź w szkole podstawowej Sandy Hook to już zapomniana tragedia. Fakt, że codziennie od kul z broni palnej ginie 270 Amerykanów też nie jest problemem wymagającym działania. Także łatwy dostęp do broni w internecie i nieuchronność następnej tragedii nie jest warta zapobiegania _ - ocenia _ New York Times _ w artykule redakcyjnym.

Ci senatorowie - dodaje _ NYT _ - _ uśmiercili _ ustawę, mającą zlikwidować lukę w przepisach dotyczących kontroli nabywców broni palnej. Szacuje się, że obecnie w przypadku 20-40 proc. transakcji, zwłaszcza tych zawieranych na targach, w internecie czy między osobami prywatnymi, kupujący nie podlegają kontroli - przypomina dziennik.

Według gazety odrzucona ustawa dawała prawdziwą nadzieję na zmniejszenie przemocy z użyciem broni po tym, jak w grudniu szaleniec zabił z broni półautomatycznej w szkole Sandy Hook w Newtown w stanie Connecticut 26 osób, w tym 20 dzieci.

Także _ Washington Post _ pisze o tchórzostwie, które zwyciężyło nad zdrowym rozsądkiem. _ - Tchórzliwa mniejszość senatorów zablokowała ustawę o powszechnej kontroli broni palnej, zdradzając Amerykanów _ oraz działając wbrew woli wyborców, których interesy senatorowie powinni reprezentować - wskazał dziennik. Zaznaczył jednocześnie, że _ senatorowie ci unikną nagany od Krajowego Stowarzyszenia Strzeleckiego (NRA) _ - najsilniejszej organizacji producentów i posiadaczy broni palnej w USA, która usilnie lobbowała przeciwko jakiejkolwiek ustawie, wprowadzającej restrykcje w tej dziedzinie.

Dziennik przypomina, że ustawę o powszechnej kontroli nabywców broni popierali niemal wszyscy Amerykanie (według sondaży aż 90 proc. społeczeństwa), gdyż jej przyjęcie _ było oczywistą rzeczą do zrobienia _. Zapewnia, że ustawa nie zagrażała prawu do posiadania broni wynikającemu z drugiej poprawki do konstytucji, gdyż jej celem było jedynie zlikwidowanie istniejących luk, które umożliwiały zakup broni w internecie czy na targach bez jakiegokolwiek sprawdzania, czy nabywca był wcześniej karany lub czy jest chory psychicznie.

Także konserwatywny _ Wall Street Journal _ pisze o _ rozgromieniu _ w Senacie reformy o kontroli nabywców broni palnej, podkreślając, że była to najpoważniejsza od prawie 20 lat próba wprowadzenia restrykcji w tej dziedzinie. Ale zdaniem gazety winę za to ponosi sam prezydent Barack Obama. Dziennik oskarża go, że chciał _ wykorzystać masakrę w Newtown _, by przepchnąć propozycje Demokratów, _ które nie powstrzymałyby następnej tragedii _.

_ - Może powinien rozważyć teraz bardziej centrową strategię _ - radzi gazeta, pisząc o _ krachu _ jednego z priorytetów drugiej prezydenckiej kadencji Obamy.

Senat USA odrzucił ponadpartyjną ustawę o zwiększeniu kontroli nabywców broni palnej. Za ustawą głosowało 54 senatorów, a przeciwko było 46, w tym 41 Republikanów i pięciu Demokratów. Do przyjęcia ustawy wymagana była większość 60 senatorów.

_ - To dzień wstydu dla Waszyngtonu _ - ocenił Obama, który od masakry w Newtown wygłosił aż 13 przemówień w całym kraju, promując reformę prawa o kontroli broni palnej. Wczoraj zaapelował do obywateli, by w następnych wyborach ukarali reprezentujących ich polityków, którzy głosowali przeciw.

W głosowaniach przepadły też inne ustawy: o zakazie sprzedaży broni półautomatycznej oraz magazynków o dużej pojemności. Nie uzyskały one poparcia nawet 50 senatorów. Od samego początku wywoływały ogromny sprzeciw nie tylko Republikanów, ale także niektórych Demokratów, reprezentujących te stany, gdzie ograniczenia w dostępie do broni są niepopularne

Czytaj więcej o dostępie do broni w USA w Money.pl
Uzbrojoni nauczyciele? W USA zdecydowani 64 proc. ankietowanych popiera umieszczenie w szkołach dodatkowych strażników i funkcjonariuszy policji.
Uzbrojony personel w szkołach? Oni tak chcą Zamiast ograniczenia dostępu do broni amerykańskie Stowarzyszenie Strzeleckie proponuje coś zupełnie innego.
Obama w Newtown: Wstydźmy się, jeśli... Pomimo wielkich emocji, jakie towarzyszyły tragedii w Newtown, Kongres wciąż nie przyjął żadnej z propozycji Obamy na rzecz zwalczania przemocy z użyciem broni.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)