Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk przewodniczącym Rady Unii Europejskiej. Co z rządem?

0
Podziel się:

Już wkrótce czeka nas wybór nowego rządu. Są dwa scenariusze wydarzeń w najbliższych miesiącach.

Donald Tusk przewodniczącym Rady Unii Europejskiej. Co z rządem?
(PAP/Paweł Supernak)

Donald Tusk został nowym szefem Rady Unii Europejskiej. Po jego wyborze będzie konieczna zmiana na stanowisku premiera, co wiąże się z dymisją całego rządu. W takiej sytuacji konstytucja dokładnie określa kolejne kroki postępowania. Pierwszym jest desygnowanie nowego szefa rządu przez prezydenta. Jest jednak również drugi scenariusz wydarzeń w najbliższych miesiącach, który wyklucza głos Bronisława Komorowskiego.

Aktualizacja 21:07

Kadencja obecnego szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya skończy się 30 listopada, z kolei Donald Tusk obejmie obowiązki szefa Rady z 1 grudnia. Dlatego zmiana rządu będzie się musiała dokonać w ciągu najbliższych niecałych trzech miesięcy. Rzecznik rządu już zapowiedziała, że premier będzie pełnił swoje obowiązki do końca listopada. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na nowego premiera jest Ewa Kopacz. Marszałek Sejmu kilka dni temu zapewniała, że jeśli sytuacja będzie tego wymagała, to będzie mogła zostać szefową rządu.

Czy Donald Tusk musi złożyć dymisję? Konstytucja RP zakazuje Prezesowi Rady Ministrów pełnienia innych funkcji poza granicami państwa. Po drugie - Polska jest sygnatariuszem Traktatu z Lizbony. On z kolei przewiduje, że przewodniczący Rady Unii Europejskiej nie może pełnić żadnej krajowej funkcji publicznej.

Gdy tylko Donald Tusk złoży rezygnację z urzędu premiera, jednocześnie poda cały gabinet do dymisji. Po przyjęciu dymisji to Bronisław Komorowski będzie miał pierwszy głos w sprawie desygnowania nowego premiera. W ciągu 14 dni od dnia przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów prezydent powołuje szefa rządu oraz ministrów.

Od tego dnia premier ma dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania rządu i uzyskanie wotum zaufania dla swojego gabinetu. Do jego przyjęcia wymagana jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Do przyjęcia wotum potrzebny jest jeden głos więcej niż suma głosów przeciwnych i wstrzymujących się, a na sali musi być przynajmniej 230 parlamentarzystów.

Jeśli jednak w tym pierwszym konstytucyjnym kroku Sejm nie udzieli Radzie Ministrów wotum zaufania, to inicjatywę przejmuje parlament, który ma dwa tygodnie na stworzenie rządu i udzielenie mu wotum zaufania. W tym wariancie Sejm również udziela wotum zaufania rządowi bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 230 posłów. Jeśli Sejm udzieli wotum, prezydent powołuje wybraną w ten sposób Radę Ministrów.

Gdyby nie powiódł się i drugi krok, i Sejmowi nie udałoby się wyłonić rządu, konstytucja przewiduje trzecie podejście, w którym inicjatywa wraca do prezydenta. Również w tym przypadku konstytucja daje dwa tygodnie na wyznaczenie nowego premiera i powołanie sformowanego przez niego rządu. Następnie w ciągu kolejnych dwóch tygodni od dnia powołania premier ma czas na uzyskanie od Sejmu wotum zaufania dla swego rządu.

W trzecim podejściu jest to łatwiejsze, ponieważ tym razem konstytucja mówi, że Sejm uchwala wotum zwykłą większością - więcej głosów _ za _ niż _ przeciw _, natomiast liczba wstrzymujących nie ma znaczenia.

Gdyby i ten wariant się nie powiódł, prezydent nie ma innego wyjścia, jak tylko rozwiązać Sejm i Senat oraz rozpisać nowe wybory parlamentarne. Od dymisji premiera mija więc łącznie 70 dni, po czym sprawa zostaje przekazana w ręce wyborców.

Drugi wariant

Co, gdy Donald Tusk nie chciał jednak powierzać zadania tworzenia rządu Bronisławowi Komorowskiemu? Ma inne rozwiązanie niż składanie dymisji na jego ręce. Platforma Obywatelska może złożyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności. W tym scenariuszu we wrześniu co najmniej 46 posłów PO składa wniosek z treścią uchwały o wotum nieufności wobec całej Rady Ministrów ze wskazaniem kandydata na nowego premiera.

Głosowanie będzie się musiało odbyć w ciągu siedmiu dni. Za przyjęciem wniosku musi się opowiedzieć większość ustawowa posłów, czyli 231. Koalicja PO-PSL ma obecnie 234 głosów.

Czytaj więcej w Money.pl
Donald Tusk po wyborze na przewodniczącego Rady UE: "Europa ma i będzie miała sens" Tusk powiedział, że funkcja, którą obejmie, polega na budowaniu kompromisów w imię interesu Europy. A jakie zmiany czekają polski rząd?
Sukces Tuska. Jest nowym szefem Rady UE Spełniły się przewidywania poprzedzające specjalny szczyt Unii Europejskiej. Polski premier został nowym _ prezydentem _ Europy.
Kopacz premierem? "Byłaby dobrym szefem" Podczas dzisiejszego szczytu Unii Europejskiej przywódcy wybiorą przewodniczącego Rady Europejskiej. Szanse na objęcie tej funkcji ma premier Donald Tusk.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)