Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk mówi o zmianach w reformie OFE

0
Podziel się:

- Zależy na tym, aby zmiany nie doprowadziły do gwałtownej wyprzedaży akcji - powiedział premier.

Donald Tusk mówi o zmianach w reformie OFE
(PAP/Radek Pietruszka)

Rząd nie zrezygnuje z reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Premier powiedział, że choć ostatnie wskaźniki gospodarcze są dobre, to sytuacja budżetu nie jest przez to łatwiejsza. Projekt zmian w OFE trafi jutro na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów. Donald Tusk podkreślił, że prawdopodobne jest określenie limitu w wysokości 75 proc., który stopniowo będzie zmniejszany.

Premier dodał, że Komisja Europejska oczekuje od Polski zaciskania pasa. W dialogu z Komisją strona polska będzie tłumaczyć, że przesadne oszczędności źle wpłynęłyby na wzrost gospodarczy. Tusk podkreślił, że istotnym powodem reformy OFE jest to, iż są one kosztowne z punktu widzenia finansów publicznych. _ - Szukaliśmy rozwiązania, w którym walory kapitałowego systemu ubezpieczeń zostałyby utrzymane, a obciążenia dla finansów publicznych zmniejszone - _powiedział szef rządu dodając, że taki model jest optymalny dla Polski. Dodał, że _ rządowi zależy na tym, aby zmiany nie doprowadziły na przykład do gwałtownej wyprzedaży akcji _.

Donald Tusk podkreślił, że rząd podsumowuje konsultacje w sprawie OFE. Żadnego z projektów nie należy więc traktować jako ostatecznego. Projekt taki powstanie dopiero wtedy, gdy rząd przyjmie jego końcową wersję. Premier dodał, że rząd jest cały czas gotowy do wprowadzania korekt i na serio bierze wszystkie uwagi. Tusk powiedział, że Komitet Stały Rady Ministrów prawdopodobnie przyjmie jutro czasowe limity inwestycji OFE w akcje. Limity te byłyby w ciągu kilku lat zmniejszone do zera.

Premier oświadczył, że rząd chce stworzyć projekt, który nie budziłby wątpliwości konstytucyjnych, zwłaszcza u prezydenta. Dodał, że prace będą prowadzone tak, aby Bronisław Komorowski miał maksymalny komfort w momencie podejmowania decyzji w sprawie ustawy.

Mówiąc o ewentualnym zakazie reklam OFE premier wyjaśnił, że reklam takich nie powinno być w okresie, w którym obywatele będą podejmować decyzję w sprawie pozostania w Funduszach. Później OFE będą musiały podawać rzetelne informacje o swojej działalności.

Prezydent nie będzie się spieszył

Zmiany w systemie emerytalnym muszą być zgodne z konstytucją oraz nie mogą pogarszać sytuacji ubezpieczonych - powiedziała dziś minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

_ To jest bardzo trudny projekt, nigdy w Polsce czegoś takiego nie robiono, nie mamy doświadczeń. Tym bardziej potrzebna jest tutaj ostrożność. Szczególnie, jeśli chodzi o sprawy konstytucyjne _ - powiedziała minister w czwartkowych _ Sygnałach dnia _. Jej zdaniem, głównym powodem zmian w OFE jest poprawa stanu finansów publicznych. _ To dosyć oczywiste, że ta zmiana w OFE nie jest związana z takim celem, aby poprawić sytuację ubezpieczonych, ale przede wszystkim związana z celem, aby poprawić sytuację finansów publicznych _ - oceniła.

Dodała, że w ogólnych kategoriach sytuacja finansów publicznych przekłada się na sytuację gospodarki, nas, jako obywateli, ale jest to odległe powiązanie. _ Chodzi o to, aby zmiany (w OFE) nie pogarszały sytuacji ubezpieczonych, ale też o to, by były one zgodne z konstytucją. Te dwie sprawy są bardzo intensywnie obserwowane w Kancelarii Prezydenta _ - podkreśliła.

Wóycicka stwierdziła też, że zmiany wprowadzone w kolejnej wersji projektu ustawy o OFE, na pewno poprawiają projekt. _ Z punktu widzenia ubezpieczonych rezygnacja z limitu (75 proc. inwestycji OFE w akcje ), jeśli się utrzyma w ostatecznym kształcie projektu, zmniejsza bardzo wysokie ryzyko inwestycyjne, jakie to ograniczenie wprowadzało _ - mówiła.

Dodała, że jeśli taki limit pozostałby, to w sytuacji, gdy na giełdzie spadałaby wartość akcji, czyli gdy OFE powinny uciekać od akcji, to jednak musiałyby dokupywać ich więcej, aby ten limit spełniać. _ Straty z tego tytułu mogłyby być ogromne dla ubezpieczonych, więc cieszę się, że jest jakaś próba odejścia od tego zapisu. To jednak nie wyczerpuje całości spraw, gdyż dotyczą one też inwestowania w obligacje, bo to też jest element bezpieczeństwa _ - stwierdziła.

Wczoraj wieczorem Rządowe Centrum Legislacyjne podało, że w piątek _ w trybie nagłym _ zwołano posiedzenie stałego komitetu Rady Ministrów, który zajmie się projektem dotyczącym zmian w systemie emerytalnym.

Projekt przewiduje, że od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mieli cztery miesiące (do 31 lipca 2014 r.) na decyzję, czy chcą, by 2,92 proc. pensji w postaci składki emerytalnej trafiało do OFE. Jeżeli ktoś nie zadeklaruje, że chce oszczędzać w OFE, jego składki automatycznie będą ewidencjonowane na specjalnym subkoncie w ZUS.

Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, w 2016 r. otworzy się kolejne czteromiesięczne _ okienko czasowe _ na ewentualną zmianę decyzji w sprawie oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne _ okienka _ będą otwierane co cztery lata. W pierwotnym projekcie zakładano, że na wybór między OFE a ZUS przyszli emeryci będą mieli trzy miesiące.

Zdecydowano, że część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE ma zostać przekazana do ZUS-u. Po umorzeniu obligacji środki te mają być zapisane na subkontach w ZUS, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach.

Projekt zakłada, że od 3 lutego 2014 r. fundusze emerytalne nie będą mogły inwestować w skarbowe papiery dłużne oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. W aktualnym projekcie zrezygnowano z narzuconego OFE minimalnego 75-proc. limitu inwestowania w akcje, który miał obowiązywać przez dwa lata, licząc od 4 lutego 2014 r.

Wypłatą emerytur, także ze składek, które będą gromadzone w OFE, zajmie się ZUS. Zaproponowano wprowadzenie tzw. suwaka, czyli obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą (w ratach co miesiąc). Rozwiązanie to ma chronić przyszłych emerytów przed tzw. ryzykiem złej daty. Chodzi o sytuację, kiedy świadczenia osób przechodzących na emeryturę byłyby znacznie niższe, jeśli przejście na emeryturę wypadłoby np. w czasie giełdowej bessy. ZUS będzie także informował klientów o stanach kont.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t259514.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;jest;nowy;projekt;ustawy,240,0,1420528.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zmiany w OFE. Znamy nowy projekt ustawy Nie trzy, a cztery miesiące na wybór między OFE a ZUS i możliwość zmiany decyzji - to podstawowe założenia. Zobacz pozostałe ustalenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t287891.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;jest;wyrok;trybunalu;konstytucyjnego,159,0,1420191.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To źle, że prezydent nie przekazał opinii o OFE Prezydent Bronisław Komorowski powinien był udostępnić w 2011 r. opinie dotyczące zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych - orzekł dzisiaj w pełnym składzie Trybunał.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t275757.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zakaz;reklamy;ofe;ogranicza;swobode;uslug;i;przedsiebiorczosci,238,0,1419502.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zmiany w OFE nie niezgodne z prawem unijnym? Zakaz reklamy OFE ogranicza swobodę świadczenia usług i swobodę przedsiębiorczości - uważa MSZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t287932.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/minister;finansow;straci;20;mld;zlotych,152,0,1414296.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Minister finansów straci 20 mld złotych? Zbliża się decydująca batalia o nasze pieniądze z OFE, tymczasem nie wiadomo, czy koalicji uda się przeforsować zmiany. Oto lista zarzutów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)