Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dni wolne od pracy - Wigilia do nich nie należy

0
Podziel się:

Pracodawca może zdecydować o tym, że zamiast w Wigilię przyjdziemy do pracy w sobotę albo może nas wypuścić kilka godzin przed końcem zmiany.

Dni wolne od pracy - Wigilia do nich nie należy
(nullplus/iStockphoto)

Kodeks pracy nie przewiduje dnia wolnego w Wigilię Bożego Narodzenia. Nie oznacza to jednak, że nie można porozumieć się z pracodawcą.

Agata Kostyk-Lewandowska z wrocławskiego inspektoratu pracy mówiła w radiowej Jedynce, że prawo w tej kwestii jest jednoznaczne. 24 grudnia nie jest dniem świątecznym, to normalny dzień pracy, w którym pracownikom nie przysługują żadne szczególne prawa.

Agata Kostyk-Lewandowska dodaje, że nie oznacza to, że niemożliwe jest wyjście do domu wcześniej. Ważna jest dobra wola pracodawcy. Może on zdecydować o tym, że zamiast w Wigilię przyjdziemy do pracy w sobotę albo może nas wypuścić do domu kilka godzin przed zakończeniem dyżuru lub zmiany.

W roku jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy: Nowy Rok, Trzech Króli, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny, Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, Zesłanie Ducha Świętego, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości oraz dwa dni Świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Wolne za pracę w święta. Kiedy przysługuje? Pracodawca, który zatrudnia pracownika w niedzielę i święta obowiązany jest mu zapewnić inny dzień wolny od pracy.
Jak łączyć pracę z urlopem rodzicielskim? Pracownik może podjąć pracę zarobkową u pracodawcy udzielającego mu urlopu rodzicielskiego w wymiarze nie większym niż pół etatu.
Pracownik delegowany. Co z ubezpieczeniem? Pracownik może być ubezpieczony w Polsce, jeżeli wykonuje pracę za granicą, pod warunkiem, że jest delegowany do krajów UE, państw EOG lub Szwajcarii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)