Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deregulacja zawodów w Polsce. Jest podpis prezydenta

0
Podziel się:

Pierwsza z trzech transz ma na celu ograniczenie części wymogów formalnych w dostępie do 50 profesji.

Deregulacja zawodów w Polsce. Jest podpis prezydenta
(Reporter)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę łagodzącą wymogi dostępu do 50 zawodów, czyli tak zwaną pierwszą transzę deregulacji - poinformowano na stronach internetowych głowy państwa.

Pierwsza z trzech transz deregulacji ma na celu ograniczenie części wymogów formalnych w dostępie do profesji m.in.: notariusza, komornika, adwokata, radcy prawnego, trenera sportowego, przewodnika turystycznego, pilota wycieczek, pracownika ochrony, detektywa, rzeczoznawcy majątkowego, syndyka, zarządcy oraz pośrednika nieruchomości, geodety, bibliotekarza i taksówkarza. Kandydaci do tych zawodów będą mieli do pokonania mniej formalnych szczebli związanych z elementami egzaminu, stażów i praktyk oraz potrzebnego wykształcenia.

Sejm uchwalił pierwszą transzę deregulacyjną w drugiej połowie kwietnia. Senat miał ponad 170 poprawek, które Sejm rozpatrzył w czerwcu. Teraz pozostaje ogłoszenie zatwierdzonego przez prezydenta aktu prawnego w Dzienniku Ustaw.

Ustawa deregulacyjna była jednym ze sztandarowych projektów poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, powołanego do rządu przez premiera Donalda Tuska m.in. dlatego, że - jak mówił premier - Gowin ma _ pozytywną szajbę na punkcie deregulacji _. _ - Obalamy mur, za którym korporacje zawodowe zazdrośnie strzegły swoich przywilejów. Otwarcie zawodów da nowe miejsca pracy dla młodych w Polsce, by nie musieli emigrować i szukać tej pracy za granicą _ - mówił Gowin po przyjęciu ustawy przez Sejm w kwietniu.

Rząd przyjął już projekt ustawy zwanej drugą transzą deregulacyjną. Dotyczy ona 91 zawodów, m.in. takich profesji jak: usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, doradców podatkowych, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, aktuariuszy, biegłych rewidentów, architektów, urbanistów, inżynierów budowlanych, rzeczoznawców samochodowych, nurków, dróżników obchodowych, zawody związane z obsługą metra, czy zawody związane z żeglugą morską i śródlądową.

W resorcie sprawiedliwości prace trwają też nad trzecią, ostatnią transzą deregulacji, mającą objąć 103 zawody z branży finansowej i technicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważą się losy finansistów. Co zrobi minister? Ta ustawa dotknie wszystkich tych, którzy pracują w branżach związanych z budownictwem, transportem, finansami i techniką.
Rząd znów zajmie się deregulacją zawodów Ministrowie omówią także dokument poświęcony polityce ochrony cyberprzestrzeni i projekt zmian w ustawie o recyklingu samochodów wycofanych z eksploatacji.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o SKOK-ach Ustawa, wprowadzając rozwiązania korzystne dla członków Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych oraz dla stabilności systemu finansowego, zawiera jednak przepisy mogące budzić wątpliwości konstytucyjne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)