Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deregulacja zawodów łączy PiS i Platformę Obywatelską

0
Podziel się:

Konsekwencje zmian odczują m.in.: adwokaci, trenerzy, egzaminatorzy jazdy, taksówkarze i detektywi.

Deregulacja zawodów łączy PiS i Platformę Obywatelską
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

[aktualizacja: 14:59]

Czy spotkanie polityków Prawa i Sprawiedliwości z ministrem sprawiedliwości okaże się przełomem w sprawie poparcia opozycji dla rządowego projektu ustawy deregulacyjnej? Wiele zależy od tego, czy Jarosław Gowin przekona do pomysłów PiS premiera Tuska.

PiS uważa, że do otworzenia zawodów potrzebna jest zmiana konstytucji. Domaga się też, że powołania nadzwyczajnej komisji, która pracowałaby nad takim rozwiązaniem. Minister sprawiedliwości obiecał politykom opozycji, że porozmawia o tym z: premierem Tuskiem, oraz szefostwem PO i PSL.

- _ Życzyłbym sobie, aby każde spotkanie między przedstawicielami rządu i opozycji, przebiegało w tak rzeczowej i sympatycznej atmosferze _- komentował rozmowy Gowin, którego zdaniem ustawa deregulacyjna będzie miała pozytywny wpływ na gospodarkę i da setkom tysiącom młodych Polaków szansę na znalezienie pracy. - _ Myślę, że bez przepychanek o to, kto zgłosił to jako pierwszy, będziemy nad tym pracować _ - mówi minister.

Skrócenie listy zawodów regulowanych było tematem spotkania ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina z politykami PiS. Według partii opozycyjnej należy otworzyć aż 200 branż.

Gowin na początku marca zaprezentował transzę pierwszych 49 zawodów regulowanych (z ogólnej liczby 380), do których dostęp ma zostać ułatwiony lub całkowicie otwarty. Dalsze plany obejmują deregulację dostępu do kolejnych około 200 profesji. Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział już, że w sprawie deregulacji będzie chciał spotkać się nie tylko z PiS, ale ze wszystkimi klubami opozycyjnymi.

Z kolei według PiS należy otworzyć 200 zawodów, m.in.: adwokata, radcy prawnego, trenera, detektywa, syndyka, egzaminatora jazdy, pośrednika obrotu nieruchomościami, zarządcy nieruchomości, doradcy zawodowego, bibliotekarza, geodety, pilota wycieczek, doradcy podatkowego, konserwatora zabytków, psychologa, urbanisty.

PiS uważa ponadto, że należałoby wykreślić art. 17 konstytucji, zgodnie z którym _ w drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony _.

O deregulacji zawodów chciał z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim rozmawiać premier Donald Tusk. Jednak szef PiS odpowiedział, że w sprawie tej merytorycznie porozmawiać powinien minister sprawiedliwości z zespołem PiS ds. deregulacji. Do zespołu należy ośmioro posłów PiS, m.in. Adam Hofman i Andrzej Duda. W reakcji na to Gowin zaprosił posłów PiS do ministerstwa.

Czytaj więcej na temat deregulacji w Money.pl
Będą się kłócić o konstytucję? Na to się zanosi Minister liczy na kompromis, Adam Hofman z PiS sugeruje zmiany w ustawie zasadniczej.
Są decyzje odnośnie emerytur i Kaczyńskiego Rafał Grupiński, szef Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, mówi o jej najważniejszych planach.
Reforma się uda, bo Polacy są uczciwi i dobrzy _ Nie ma wątpliwości, że doprowadzimy do obniżenia cen i spadku bezrobocia _ - zapowiada minister Gowin.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)