Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deregulacja zawodów: Księgowy bez egzaminów państwowych

0
Podziel się:

Ministerstwo finansów oceniło plany deregulacji zawodów. Jest za całkowitym uwolnieniem kilku profesji.

Deregulacja zawodów: Księgowy bez egzaminów państwowych
(kryczka/iStockphoto)

Resort finansów przygotował listę pięciu zawodów, które powinny podlegać całkowitej deregulacji, w tym księgowego, maklera papierów wartościowych oraz maklera giełd towarowych. Resort chce też częściowej deregulacji kilku innych zawodów.

W związku z zapowiedzianą przez premiera deregulacją części zawodów, w resorcie finansów powołano specjalny zespół, który przygotował listę zawodów regulowanych znajdujących się w kompetencjach Ministerstwa Finansów. Znalazło się na niej 11 profesji.

Zespół przeprowadził tzw. test deregulacyjny, czyli analizę dotyczącą możliwości deregulacji tych zawodów. W efekcie stworzono katalog zawodów, które zdaniem resortu nie powinny podlegać w ogóle regulacjom, zawodów, które można częściowo zderegulować oraz określono zawody, których deregulacja byłaby trudna.

Ministerstwo zaproponowało ministrowi sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi (który pracuje nad projektem deregulacyjnym) pełną deregulację zawodów: maklera papierów wartościowych, maklera giełd towarowych, usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (księgowi), przyjmujących zakłady wzajemne, prowadzących kolektury gier liczbowych.

W przypadku księgowych zlikwidowany zostałby np. państwowy egzamin, który musi zdać kandydat do tego zawodu nieposiadający kierunkowego wykształcenia. W propozycjach Ministerstwa Finansów dotyczących deregulacji, do których dotarła PAP napisano, że _ kwestie kwalifikacji nie powinny być regulowane przez państwo, to mechanizmy rynkowe i samoregulacja powinny o tym decydować _.

Resort, że należy promować i stymulować powstanie profesjonalnych stowarzyszeń wydających dobrowolne certyfikaty, szkolące w zakresie księgowości i promujące dobre praktyki.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/216/m83416.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/deregulacja;zawodow;minister;zapowiada;co;dalej,191,0,1043903.html) *Reforma się uda, bo Polacy są uczciwi i dobrzy * _ Nie ma wątpliwości, że doprowadzimy do obniżenia cen i spadku bezrobocia _ - zapowiada minister Gowin. Zgodnie z propozycjami MF zniesione byłyby też egzaminy, których zdanie uprawnia do wykonywania zawodów maklera giełdowego, czy towarowego (także uchylenie ustawy o giełdach towarowych).

Zdaniem MF nie ma także potrzeby uzyskiwania świadectw zawodowych przez osoby przyjmujące zakłady wzajemne, czy prowadzące kolektury gier liczbowych. Resort finansów uważa, że wystarczyłoby zaświadczenie o odbyciu szkolenia dotyczącego przepisów o hazardzie w zakresie niezbędnym do zajmowania tych stanowisk.

Zdaniem MF można ułatwić dostęp do zawodu doradcy podatkowego. MF chce m.in., by egzamin na doradcę nie obejmował zakresu wiedzy objętego przedmiotami, które dany kandydat zdał wcześniej na studiach.

_ Proponuje się niektóre czynności zastrzec do kompetencji +licencjonowanego+ doradcy podatkowego tj. reprezentację podatników w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych, pozostałe zaś czynności poddać procesowi deregulacji _ - wskazano w propozycjach MF.

Poza tym ministerstwo chce znieść obowiązek co najmniej średniego wykształcenia dla brokerów ubezpieczeniowych i zlikwidować egzaminy uprawniające do wykonywania tego zawodu w przypadku osób, które mają za sobą kilkuletnią praktykę w tym zakresie.

W przypadku agentów ubezpieczeniowych zlikwidowane mają być też egzaminy (w zamian proponuje się szkolenia) oraz wymóg co najmniej wykształcenia średniego. Wobec agentów celnych ministerstwo chce m.in. odstąpić od egzaminów, których zdanie uprawnia do wykonywania tego zawodu.

Zdaniem ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina deregulacja _ to jest jedna z rzeczy, których Polska potrzebuje najbardziej - haust świeżego powietrza, haust wolności gospodarczej _. Gowin uważa, że otwarcie zawodów stworzy zwłaszcza młodemu pokoleniu warunki do wejścia na rynek pracy i do sprawiedliwej, uczciwej konkurencji.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/59/m212539.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/te;zmiany;dotkna;700;tys;polakow;-;mowi;nam;minister,174,0,1066414.html) *Te zmiany dotkną 700 tys. Polaków - mówi nam minister * Minister Sprawiedliwości w Money.pl: _ Wyrażają pogardę dla milionów Polaków _. Dwa tygodnie temu Gowin zapowiedział, że gotowy projekt dotyczący deregulacji powinien być przekazany pod obrady rządu w maju. Na początku marca zaprezentował transzę pierwszych 49 zawodów regulowanych (z ogólnej liczby 380), do których dostęp ma zostać ułatwiony lub całkowicie otwarty. Dalsze plany obejmują deregulację dostępu do kolejnych ok. 200 profesji.

Całkowicie zniesione mają być wymagania ustawowe m.in. dla przewodników i pilotów; licencje i wymogi mają też przestać obowiązywać pośredników pracy i doradców zawodowych. Bardziej szczegółowe i drobniejsze zmiany dotyczą uzyskiwania uprawnień do wykonywania zawodów prawniczych, np. radcy prawnego, komornika i notariusza. Zmiany mają czekać także m.in. geodetów. Zniesiony ma zostać egzamin i wymóg praktyki zawodowej. Kursy, egzaminy i licencje zniesione zostaną też w odniesieniu do pracowników ochrony fizycznej.

O deregulacji zawodów czytaj więcej w Money.pl
Ta reforma jest najpopularniejsza, ale też... -_ To jest jedna z rzeczy, których Polska potrzebuje najbardziej - haust świeżego powietrza, haust wolności gospodarczej _- tak o ustawie deregulacyjnej mówi minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
Lista uwolnionych zawodów ma być szersza Reforma deregulacyjna jest niezbędna i przyniesie wiele korzyści nie tylko dla państwa, ale również dla jego obywateli.
Gowin odpuści reformę. Taki jest warunek Jarosław Gowin po raz kolejny zapowiedział gotowość do dialogu społecznego w sprawie listy zawodów deregulowanych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)