Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deregulacja w Polsce. Resort ma nowy pomysł na konsultacje ustaw

0
Podziel się:

Resort liczy, że dzięki nowej formie konsultacji online uda się nawiązać dialog z obywatelami.

Deregulacja w Polsce. Resort ma nowy pomysł na konsultacje ustaw
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)

Resort sprawiedliwości ma nowy pomysł na konsultacje dotyczące tego, jakie zawody trzeba jeszcze objąć deregulacją. Od dzisiaj, dzięki ministerialnemu portalowi, obywatele będą mogli zgłaszać swoje propozycje w tej sprawie.

Jak mówił dziennikarzom minister sprawiedliwości Marek Biernacki (na zdjęciu), resort liczy, że dzięki nowej formie konsultacji online uda się nawiązać dialog z obywatelami.

Pomysł - powstały we współpracy z resortem nauki i szkolnictwa wyższego - polega na tym, że to obywatele mają wskazać ministerstwu zawody czy też formy działalności gospodarczej, w których występują jeszcze przeszkody do ich uprawiania, a które można usunąć bez szwanku dla właściwego wykonywania tych profesji. Pomysł zyskał roboczą nazwę _ czwartej transzy deregulacji _.

Jak mówił Biernacki, trudno określić, kiedy zakończą się prace nad tą transzą, bo chodzi o to, by obywatele mogli wskazać autentyczne problemy, a urzędnicy wypracować ich rozwiązanie. _ To nie może krótko trwać _ - dodał.

Resort opracował przystępny formularz, w którym obywatel, instytucja lub organizacja pozarządowa, może wpisać swoje propozycje. _ Będą one ocenione przez ministerialnych ekspertów i na tej podstawie zostanie wypracowana propozycja zmian przepisów, która będzie ponownie poddana konsultacjom _ - mówił wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski. Formularz jest już dostępny na stronach ministerstwa (www.ms.gov.pl).

Jak podkreślił Biernacki, zarówno jemu, jak i ministerstwu nauki, zależy na tym, by powszechna stała się możliwość podpisywania przez wyższe uczelnie umów z niektórymi samorządami zawodowymi, dzięki czemu ukończenie uczelni staje się równoznaczne z uzyskaniem uprawnień zawodowych. Jako przykład podał absolwentów akademii morskiej, którzy mimo posiadania dyplomu inżyniera-nawigatora, muszą jeszcze zdawać państwowy egzamin. _ To niepotrzebne _ - ocenił.

Deregulacja dostępu do niektórych zawodów była sztandarowym projektem poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Za jego czasów przygotowano trzy pakiety nowelizacji ustaw dotyczących łącznie 246 zawodów, dostęp do których został w całości lub w części ułatwiony. Pierwsza transza, obejmująca 51 zawodów, została już uchwalona. Sejm pracuje nad drugą, dotyczącą 91 profesji. W przyszłym roku gotowa ma być trzecia transza, dotycząca wykonywania 104 zawodów. Nad kolejną pracuje resort gospodarki.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie pozostawia suchej nitki na deregulacji Deregulacja ma wpłynąć na obniżenie cen usług notarialnych? Nie przeprowadzono żadnych analiz, które wskazywałyby na możliwość obniżenia stawek w związku z wejściem w życie przepisów.
Komisja Europejska apeluje do krajów Unii Komisja Europejska wezwała kraje UE do złagodzenia restrykcji w dostępie do zawodów regulowanych, co - zdaniem KE - ułatwiłoby mobilność pracowników, pobudziło wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.
Chcą jasnego prawa i przyjaznych podatków Deregulacja zgodna z ideą swobody gospodarczej, przyjazna polityka podatkowa oraz jasne i spójne prawo, stanowione przy większym udziale społeczeństwa i ekspertów - to główne postulaty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)