Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deregulacja przepisów. Wielkie zmiany w prowadzeniu firm

0
Podziel się:

Przyjęty ostatnio przez rząd pakiet deregulacyjny zakłada 40 zmian w blisko 30 ustawach.

Deregulacja przepisów. Wielkie zmiany w prowadzeniu firm
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Przepisy, które krępują prowadzenie firm będą upraszczane etapami. Resort Gospodarki zapowiada kolejny pakiet deregulacyjny, ale najpierw czeka na wprowadzenie tego przyjętego przez rząd. Jak informuje minister środowiska Maciej Grabowski (na zdjęciu), deregulacja dotyczy między innymi prawa geologicznego i górniczego.

Wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj podkreśla, że deregulacyjne zmiany sprzyjają nie tylko przedsiębiorcom, ale także Polakom. Najbiedniejsi zostaną zwolnieni od podatku dochodowego w przypadku pomocy prawnej pro bono. Dzisiaj próg ten wynosi 200 złotych. Jeżeli porada czy usługa wyceniona jest drożej, trzeba zapłacić podatek dochodowy.

Wiceszef resortu gospodarki zdaje sobie sprawę z konieczności dalszych uproszczeń, ale nie chce powiedzieć kiedy możemy spodziewać się kolejnego pakietu zmian. Mariusz Haładyj mówi, że pakietem deregulacji zajmą się posłowie. Kiedy sejmowe prace nad czwartą transzą przepisów będą na ukończeniu urzędnicy ministerstwa gospodarki zaprezentują kolejne rozwiązania, które będzie można uprościć.

Przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów pakiet deregulacyjny zakłada 40 zmian w blisko 30 ustawach. Wcześniejsze wprowadziły ponad 280 zmian w 109 ustawach.

Finansowanie odnawialnych źródeł energii będzie łatwiejsze. To między innymi efekt przyjętego przez rząd pakietu. Szybciej otrzymamy też pozwolenie na wywiercenie studni.

Jak informuje minister środowiska Maciej Grabowski, deregulacja dotyczy między innymi prawa geologicznego i górniczego. Chodzi o możliwość łatwiejszego uzyskania koncesji na złoża, które nie mają strategicznego znaczenia dla Polski. W praktyce, zdaniem ministra, przepisy będą dotyczyć takich materiałów jak piaski czy żwiry. Nowe przepisy ułatwią też wiercenie studni do głębokości 30 metrów.

Rzecznik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Witold Maziarz mówi, że zmiany obejmą także finansowanie programu „Prosument", który wspiera instalację odnawialnych źródeł energii.

Wcześniejszy program odnoszący się do kolektorów słonecznych dotyczył tylko dotacji. „Prosument" zakłada także pożyczki. Gdyby przepisy deregulacyjne nie weszły w życie NFOŚiGW musiałby rozpisać przetarg na obsługę finansową programu. Dzięki zmianom do współpracy będzie można zaprosić wiele banków. Dzięki temu zwiększy się konkurencja i spadną koszty finansowania takich inwestycji.

Inne zmiany, które wprowadza pakiet deregulacyjny, to uproszczenie przepisów portowych i podatkowych w portach, wprowadzenie ryczałtowej opłaty za prywatne użytkowanie służbowego samochodu czy rezygnacja z przeprowadzenia ponownych badań lekarskich przy zmianie pracodawcy, jeżeli stare jeszcze obowiązują. Uproszczenia mają wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Jeszcze większa deregulacja zawodów przesądzona Zmieniają się zasady zakładania firm i ich prowadzenie. Przedsiębiorcy mają zaoszczędzić miliardy złotych.
Do końca kwietnia zbankrutowały 263 spółki Bankructw jest mniej, ale są one bardziej nieprzewidywalne niż w 2013 roku
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)