Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Demonstracje przeciwko ustawie o bezpieczeństwie

0
Podziel się:

Przewidziane na marzec 2015 roku wprowadzenie "ustawy kagańcowej", jak ją nazwali protestujący, spowoduje daleko idące ograniczenia praw obywatelskich

Demonstracje przeciwko ustawie o bezpieczeństwie
(clspeace/CC/Flickr)

Uchwalona przez parlament hiszpański wyłącznie głosami rządzącej Partii Ludowej _ Ustawa o bezpieczeństwie _ wywołała zdecydowane protesty opozycji. W Barcelonie, Madrycie i pięciu innych miastach Hiszpanii odbyły się demonstracje protestacyjne.

Kilka tysięcy uczestników pochodu w Barcelonie, wśród których byli liczni dziennikarze i fotoreporterzy, niosło wielką karykaturę generalissimusa Francisco Franco, zmarłego w 1975 dyktatora Hiszpanii.

Mówcy twierdzili, że przewidziane na marzec 2015 roku wprowadzenie _ ustawy kagańcowej _, jak ją nazwali, spowoduje daleko idące ograniczenia praw obywatelskich, cofając Hiszpanię do czasów dyktatury.

Ustawa przewiduje za udział w nielegalnych zgromadzeniach i za wypowiedzi, które władze mogą uznać za szkodliwe dla bezpieczeństwa kraju, m.in. kary pieniężne w wysokości od 100 euro do 600 tysięcy euro.

Hiszpańska opozycja obawia się, że ustawa spowoduje w praktyce znaczne ograniczenie konstytucyjnych praw obywateli: przede wszystkim prawa do zgromadzeń i swobody wypowiedzi.

Uczestnicy demonstracji w Madrycie protestowali przeciwko aresztowaniu w toku wielkiej operacji policyjnej pod kryptonimem _ Pandora _ grupy młodych ludzi, których oskarżono o przynależność do organizacji anarchistycznej i spalenie flagi Hiszpanii.

Protestowano także przeciwko zawartemu w _ Ustawie o bezpieczeństwie _ rozszerzeniu uprawnień policji, jeśli chodzi o działania wobec cudzoziemców.

Obecnie policja hiszpańska będzie mogła deportować nielegalnych imigrantów natychmiast po przekroczeniu przez nich granicy, nie czekając na decyzję władz sądowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Trzecia noc starć i zamieszek w Barcelonie Zamaskowani demonstranci rzucali kamieniami i butelkami w stronę policjantów, rozbijali szyby i podpalali kosze na śmieci. Zatrzymano 25 osób.
Policjanci wyszli na ulicę, by zaprotestować Domagali się dymisji osób odpowiedzialnych za plan działania sił porządkowych podczas sobotniego Marszu o godność.
Protest w Madrycie. Przyszły całe rodziny Manifestanci twierdzili, że obecny konserwatywny rząd Hiszpanii zmierza do przywrócenia stanu prawnego z czasów frakistowskiej dyktatury (1939-1975) całkowicie zakazującej przerywania ciąży.
426 euro dla bezrobotnych bez zasiłku Decyzję o przyznaniu pomocy podjęli w poniedziałek premier Mariano Rajoy, przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców - sygnatariusze patku społecznego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)