Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dementują: Nie pracujemy nad nacjonalizacją firm budowlanych

0
Podziel się:

To odpowiedź na zapowiedź Waldemara Pawlaka, o możliwym przejęciu największych spółek z tej branży.

Dementują: Nie pracujemy nad nacjonalizacją firm budowlanych
(Reporter)

Rząd nie zwrócił się do Ministerstwa Finansów o analizę skutków finansowych ewentualnej nacjonalizacji spółek budowlanych - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Małgorzata Brzoza.

_ - Na dzień dzisiejszy nie jest nam znane zapotrzebowanie i polecenie skierowane przez Radę Ministrów do Ministra Finansów, aby przygotował analizę skutków finansowych ewentualnej nacjonalizacji przez państwo spółek budowlanych _ - powiedziała Brzoza.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak poinformował, że rząd, obawiając się zachwiania na rynkach finansowych i paraliżu inwestycji wartych miliardy złotych, rozważa możliwość przejęcia upadających spółek budowlanych. Według Pawlaka resort finansów pracuje nad przygotowaniem specjalnej analizy skutków finansowych, która miałby być przedstawiona na posiedzeniu rządu w przyszłym tygodniu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/212/190420.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/genialny;pomysl;pawlaka;ty;zaplacisz;za;nowe;stolki,158,0,1118622.html) *Genialny pomysł Pawlaka. Ty zapłacisz za nowe stołki * Paweł Zawadzki o tym, jak na jednym ogniu upiec dwie pieczenie.

Na początku czerwca zarządy PBG, Hydrobudowy i Aprivii, spółek należących do grupy PBG, podjęły uchwały o złożeniu wniosków o ogłoszenie upadłości układowej. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji były przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy. Sąd ogłosił już upadłość PBG i Hydrobudowy.

Grupa PBG zajmuje się m.in. inwestycjami infrastrukturalnymi, w tym budową dróg i autostrad, inwestycjami energetycznymi i paliwowymi.

Zwolennikiem nacjonalizacji jest szef SLD Leszek Miller. Jego zdaniem, upadek firm budowlanych może mieć fatalne skutki dla całej gospodarki._ - Upadłość grozi dwóm tysiącom firm, a to oznacza utratę pracy przez około 100 tysięcy ludzi. Można rozważyć możliwość przejmowanie firm przez Agencję Rozwoju Przemysłu - _ mówi Miller.

Wątpliwości ma wiceszef sejmowej komisji infrastruktury Janusz Piechociński. Jego zdaniem, przejęcie przez państwo spółek budowlanych może być trudne do wykonania. _ - To jest kwestia dopuszczalnej lub niedopuszczalnej pomocy publicznej, oraz z jakiego źródła - _tłumaczy.

Przeciwnikiem nacjonalizacji spółek budowlanych jest Robert Gwiazdowski z Centrum Adama Smitha. Zdaniem eksperta, bankructwo jest jednym z ważnych elementów wolnego rynku._ - Jak bankrutuje głupia firma, to na jej miejsce wchodzi inna. Po co ratować głupie firmy, które podpisywały nierealistyczne kontrakty - _pyta.

Sprawą przejęcia przez państwo niektórych spółek budowlanych rząd ma się zająć w przyszłym tygodniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Uprawomocniło się postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości układowej PBG 13 czerwca tego roku Sąd Rejonowy w Poznaniu ogłosił upadłość PBG z możliwością zawarcia układu.
Zobacz najlepsze i najgorsze firmy budowlane Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała ranking firm budujących drogi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)