Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dane bankowe szybciej trafią do prokuratury

0
Podziel się:

W połowie czerwca ma zostać pilotażowo uruchomiona usługa, która pozwoli prokuraturze elektronicznie pytać banki o konta osób podejrzewanych o przestępstwa.

Dane bankowe szybciej trafią do prokuratury
(sqback/cc/sxc.hu)

W połowie czerwca ma zostać pilotażowo uruchomiona usługa, która pozwoli prokuraturze elektronicznie pytać banki o konta osób podejrzewanych o przestępstwa. Jej twórcy zakładają, że dzięki temu skróci się czas postępowań i spadną ich koszty.

Wymianę informacji między prokuraturą a bankami ma zapewnić nowy moduł w ramach internetowej aplikacji OGNIVO. Za jej pomocą informacje wymienia między sobą 48 banków komercyjnych, ZUS, Poczta Polska, część urzędów skarbowych, izby celne i komornicy. Operatorem OGNIVA jest Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Moduł ma zostać uruchomiony w połowie czerwca. Przez 12 miesięcy ma trwać faza pilotażowa, w której weźmie udział Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, do której stopniowo będą dołączać podległe prokuratury okręgowe z województw małopolskiego i świętokrzyskiego, i 10 wybranych banków. Jeśli pilotaż się powiedzie, system ma zostać zarekomendowany do wprowadzenia do pozostałych prokuratur i wszystkich banków.

_ - Będziemy mogli korzystać za pośrednictwem systemu informatycznego OGNIVO z informacji objętych tajemnicą bankową, oczywiście w ramach obowiązującego prawa, z pominięciem dokonywania określonych zapytań poprzez pocztę. Czas uzyskiwania informacji niezbędnych do weryfikacji, czy w ogóle mamy do czynienia z przestępstwem, ma się skrócić z kilku miesięcy do maksimum 48 godzin _ - powiedział dzisiaj na konferencji prasowej w Warszawie prokurator Kazimierz Wójcik z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

_ - Prokuratura ma prawo w uzasadnionych przypadkach dowiadywać się o rachunki bankowe, czy dany podejrzany posiada rachunki, jakie były przepływy na tych rachunkach i tego typu informacje. Teraz zamiast wysyłać kopertę z zapytaniem do wszystkich banków, prokuratura szybko i łatwo będzie mogła ustalić, w którym banku taka osoba podejrzana ma rachunek i pozyskać już w bardziej tradycyjny sposób informacje, które są niezbędne dla danej sprawy _ - mówił z kolei Tomasz Jończyk z KIR.

Ani spółka, ani prokuratura nie podały w środę, ile KIR zarobi na pośrednictwie między prokuraturą a bankami. Oba podmioty zapewniają jednak, że wydatki prokuratury na uzyskiwanie informacji spadną. _ Obliczyliśmy, że to jest minimum 10 razy taniej _ - powiedział Wójcik. Dodał, że na terenie samej apelacji krakowskiej same wydatki na pocztę to do tej pory 20-30 tysięcy złotych. Zaznaczył też, że prokuratura przystępuje do już istniejącego systemu wymiany informacji między bankami, wyposażonego w zabezpieczenia, które nie budzą zastrzeżeń.

Za pomocą nowego modułu prokuratura będzie sprawdzała m.in., czy dana osoba lub podmiot ma rachunek bankowy, jaka jest jego historia i aktualne saldo. Lista pytań obejmuje obecnie 12 pozycji, ale strony zapowiadają, że może się to zmienić.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja w bankach. Ujawnią tajemnicę Austria była ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie zgadzał się na automatyczną wymianę informacji o klientach banków.
Ministrowie kręcą bat na oszustów podatkowych Na skutek uchylania się od płacenia podatków Unia Europejska traci co roku miliard euro.
Złagodzą tajemnicę bankową. Co to oznacza? Austria dołączy do Luksemburga, który wyraził gotowość do złagodzenia tajemnicy bankowej, na co nalega KE.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)