Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dalajlama ma problemy z wizą do RPA

0
Podziel się:

Odmówiono mu jej pod presją Chin.

Dalajlama ma problemy z wizą do RPA
(Luca Galuzzi/cc/wikimedia commons)

W liście otwartym do prezydenta RPA Jacoba Zumy 14 laureatów Pokojowej Nagrody Nobla prosiło o interwencję w sprawie udzielenia wizy Dalajlamie XIV, zaproszonemu na szczyt noblistów w październiku Kapsztadzie. Odmówiono mu jej pod presją Chin.

To już trzeci raz, kiedy zwierzchnikowi buddyzmu tybetańskiego odmówiono wizy południowoafrykańskiej od 2009 roku, kiedy do władzy wrócił Zuma. Odmówiono mu wizy w 2009 roku, choć wcześniej trzykrotnie był osobiście witany przez prezydenta Nelsona Mandelę. W 2011 roku dalajlamie odmówiono wizy na uroczystości z okazji 80. urodzin abp. Desmonda Tutu, który oskarżył wówczas rząd Zumy o to, że jest _ gorszy od rządu apartheidu _.

W opublikowanym dziś liście do prezydenta jego sygnatariusze piszą: _ Jesteśmy głęboko zaniepokojeni uszczerbkiem na międzynarodowym wizerunku Afryki Południowej, jaki przyniesie nowa odmowa lub niemożność udzielenia wizy _. Proszą o jej _ bezwarunkowe _ udzielenie.

Wśród sygnatariuszy są: Lech Wałęsa, profesor Muhammad Junus z Bangladeszu, irańska prawniczka Szirin Ebadi, działacze pokojowi z Irlandii Płn. David Trimble i John Hume.

Konferencję laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, zorganizowaną po raz 14., zaplanowano na 13-15 października. Po raz pierwszy organizowana jest ona w Afryce. Szczyt wspierają fundacje założone przez czterech południowoafrykańskich noblistów - abp. Tutu, Mandelę, Frederika Willema de Klerka i Alberta Luthulego.

Chiny, które są największym partnerem handlowym RPA, regularnie wywierają presję gospodarczą i polityczną w celu ograniczenia kontaktów świata z Dalajlamą XIV, którego uważają za groźnego tybetańskiego separatystę. Wartość wzajemnych obrotów handlowych między RPA i Chinami w 2012 roku wyniosła 21 mld dolarów.

Sygnatariusze przypominają jednak, że _ jego świątobliwość dalajlama nie sprawuje już żadnego urzędu politycznego _ i w kapsztadzkim szczycie _ uczestniczyłby jedynie jako globalnie szanowany przywódca duchowy _. Poprzednie szczyty były organizowane m.in. w Rzymie, Paryżu, Chicago, a w zeszłym roku - w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Nieudany przewrót w Lesotho Wojskowe przewroty, niegdyś najczęstsza i najskuteczniejsza metoda wymiany elit władzy w Afryce, całkowicie wyszły z mody.
Z tych państw do RPA się nie wjedzie Zakaz nie dotyczy obywateli RPA, którzy jednak będą poddawani szczegółowej kontroli.
Leki na HIV coraz bardziej skuteczne W ciągu ostatniej dekady średnia długość życia mieszkańców RPA wzrosła o prawie jedną piątą - wynika z danych tamtejszego rządu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)