Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ćwiąkalski: Żądania prokuratorów mają podłoże polityczne

0
Podziel się:

Śledczy grożą strajkiem, jeśli nie zostaną spełnione ich żądania.

Ćwiąkalski: Żądania prokuratorów mają podłoże polityczne
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski uważa, że zapowiadane przez prokuratorów protesty mają podłoże polityczne. Dziś do ministra dotarł list z żądaniami śledczych, którzy grożą strajkiem.

Zdaniem ministra na podwyżki dla prokuratorów rząd Donalda Tuska przeznaczył więcej pieniędzy, niż planował to poprzedni gabinet.
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski zapowiada, że wynagrodzenia zasadnicze dla sędziów i prokuratorów ma wzrosnąć o kwotę od 1100 złotych do 1160 złotych.

Prawnicy poza podwyżkami żądają gwarancji większej niezależności. W przeciwnym wypadku grożą pozwami sądowymi, przerwaniem pracy i pikietą w Warszawie. W pozwach będą się domagać wyrównania wynagrodzeń, z ostatnich dwóch lat. Minister sprawiedliwości zapowiedział, że jest gotów spotkać się z przedstawicielami wszystkich środowisk prawniczych.

ZOBACZ TAKŻE:

Minister podkreśla, że mimo podwyżek wszystkie plany inwestycyjne dotyczące Ministerstwa Sprawiedliwości zostaną zrealizowane.
Ćwiąkalski zapowiedział również, że jego resort planuje stworzenie około 1000 nowych stanowisk, z czego 400 sędziowskich. Dodatkowo, jak dodał minister, zwiększą się wynagrodzenia dla pracowników więzień i kuratorów.

| W 2009 roku tysiąc złotych podwyżki, od 2010 roku wynagrodzenia według nowego systemu - to propozycje resortu sprawiedliwości. Zmiany mają być wprowadzane w dwóch etapach - czytamy w komunikacie prasowym resortu sprawiedliwości. Za rok prokurator i sędzia sądu powszechnego otrzymają po 1000 złotych brutto więcej .W 2010 roku planuje się wprowadzenie zmian w systemie wynagrodzeń, które miałyby być powiązane z minimalnym lub średnim wynagrodzeniem. Ponadto likwidacji uległyby: obowiązujące obecnie stawki awansowe, ustawowa zależność między wynagrodzeniami sędziów sądów różnych instancji, instytucja awansu poziomego. Przewiduje się natomiast 8 stawek wynagrodzenia zasadniczego w rozpiętości od 5,3-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę do 9,6-krotności. Kolejne stawki wynagrodzenia byłyby uzyskiwane przez sędziego po upływie 5- letnich okresów, na zasadach obowiązujących obecnie. Powyższe rozwiązania dotyczyć będą również prokuratorów- poinformowało biuro prasowe resortu. |
| --- |

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)