Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Certyfikaty fizyków medycznych są legalne?

0
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny zbada, czy Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia ma prawo wydawać certyfikaty.

Certyfikaty fizyków medycznych są legalne?
(fotostorm/iStockphoto)

Trybunał Konstytucyjny zbada jutro, czy Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia ma prawo wydawać certyfikaty uprawniające do wykonywania zawodu fizyka medycznego.

Wniosek w tej sprawie złożyła do Trybunału rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz, po tym, gdy zwrócił się do niej w tej sprawie prezes Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej. Wątpliwości obojga dotyczą uprawnienia do wydawania certyfikatów przez Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia. We wniosku do Trybunału rzecznik zwróciła uwagę na to, że ani w ustawie - Prawo atomowe, ani w rozporządzeniu ministra zdrowia z 2006 r. nie przewidziano, by Centrum miało wydawać certyfikaty fizykom medycznym.

Ponadto rzecznik wskazała, że wydając inne rozporządzenie - z 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej - minister zdrowia przekroczył upoważnienie wynikające z Prawa atomowego. Z tego powodu - zdaniem RPO - zasady certyfikowania, które ustala Centrum, nie wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa. "Wszelkie ograniczenia w tym zakresie muszą mieć swoje źródło w ustawie" - napisała rzecznik we wniosku do Trybunału. Opinię rzecznika podzielił prokurator Robert Hernand z Prokuratury Generalnej w stanowisku przesłanym do TK.

Obecnych przepisów broni natomiast Ministerstwo Zdrowia. Według wiceministra Krzysztofa Chlebusa przepisy rozporządzenia żadną miarą nie ograniczają wolności wykonywania zawodu fizyka medycznego. Zdaniem wiceministra rezygnacja z certyfikacji skutkowałaby tym, że testy byłyby wykonywane bez żadnych wymagań, co nie zapewniłoby skutecznej kontroli urządzeń radiologicznych i bezpieczeństwa ich stosowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest ważny wyrok dla zadłużonych Przepis, który pozwala wspólnocie mieszkaniowej żądać od sądu zgody na zlicytowanie mieszkania należącego do właściciela zalegającego przez długi czas z czynszem, jest...
Przepis o szkołach wyższych do zmiany Przepis uprawniający Polską Komisję Akredytacyjną do ponownej oceny kierunku studiów, który już raz oceniła negatywnie, jest niekonstytucyjny - stwierdził Trybunał Konstytucyjny
Kolizja prawa - chroni mniejszości i... zwierzęta Z jednej strony mniejszości mają prawo do realizowania swoich potrzeb, a z drugiej przepisy chronią zwierzęta.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)