Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cenzura w Iranie. Dziennikarka skazana za antyrządową propagandę

0
Podziel się:

Marzija Rasuli za kratami ma spędzić dwa lata.

Więzienie Evin - to tutaj trafi Marzija Rasuli</br>
Więzienie Evin - to tutaj trafi Marzija Rasuli</br> (Ehsan Iran/CC BY-SA 2.0/wikimedia commons)

Współpracująca z reformatorskimi mediami irańska dziennikarka Marzija Rasuli ogłosiła, że została skazana na dwa lata więzienia oraz 50 batów za szerzenie propagandy przeciwko irańskim władzom.

Na swoim koncie na Twitterze kobieta napisała, że została skazana za _ propagandę przeciwko władzy i zakłócanie porządku publicznego poprzez uczestnictwo w zgromadzeniach _ - podaje AFP. _ Jutro muszę iść do więzienia, żeby odbyć karę _ - dodała. Wyrok ma odsiadywać w więzieniu Evin na północy Teheranu.

Rasuli jest specjalistką w dziedzinie sztuki i kultury, pracuje głównie dla gazet _ Etemad _ i _ Szarg _ (ang. _ Shargh _). Została zatrzymana wraz z innymi dziennikarzami w styczniu 2012 r. Później dziennikarkę zwolniono za kaucją do momentu zakończenia procesu. Nie wiadomo dokładnie, kiedy proces się odbył.

Inna sympatyzująca z proreformatorskimi ruchami dziennikarka Saba Azarpejk została także zatrzymana pod koniec maja i wciąż nie wyszła na wolność. Jak informował jej adwokat, rodzina nie ma z nią kontaktu.

W styczniu 2013 r. Azarpejk pracowała wraz z 18 dziennikarzami dla mediów reformatorskich. Wszyscy zostali zatrzymani przez irańskie siły bezpieczeństwa i oskarżeni o współpracę z _ antyrewolucyjnymi _ mediami perskimi działającymi za granicą.

Teheran oskarża zagraniczne media nadające swoje programy po persku, takie jak BBC Persian, Głos Ameryki czy Radio Wolna Europa/Radio Farda, o uczestnictwo w zachodnim spisku, którego celem jest obalenie władzy w Iranie.

Oskarżenia o szerzenie propagandy przeciwko władzom w Iranie często wykorzystywane są przeciwko dziennikarzom, działaczom praw człowieka i proreformatorskim politykom. Zjawisko to nasiliło się w 2009 r., kiedy po wygranej reelekcji ultrakonserwatywnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada doszło do bezprecedensowych protestów ulicznych i rozruchów, w których śmierć poniosło kilkadziesiąt osób. Kilkuset manifestantów, reformatorskich polityków, dziennikarzy i działaczy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego kontestujących ponowny wybór Ahmadineżada zostało wówczas aresztowanych i skazanych na kary więzienia.

Umiarkowany duchowny, prezydent Iranu Hasan Rowhani, wybrany w czerwcu 2013 r., wyrażał nadzieję na większą wolność w kwestiach kulturowych i społecznych, zwłaszcza w prasie. Jednak musi mierzyć się z kontrolowaną przez konserwatystów władzą sądowniczą, która wciąż krytykuje zbyt liberalne - według niej - decyzje rządu. Od ostatnich wyborów w Iranie zamknięto trzy reformatorskie dzienniki.

Czytaj więcej w Money.pl
Irańczycy i Amerykanie razem patrolują Irak? Iran coraz aktywniej wspiera sąsiedni Irak w walce ze zbrojną rebelią. Według analityków, Teheran wysłał do Iraku swoje samoloty myśliwskie.
Iran chce dostarczyć broń Irakowi Teheran nie planuje wysłania wojsk do Iraku dla wsparcia jego rządu w walce z islamistycznymi rebeliantami sunnickimi.
Iran wysyła do Iraku drony i pomoc wojskową ran potajemnie kieruje bezzałogowe samoloty zwiadowcze nad Irak.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)