Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBA ostrzega: Państwo mogło stracić pół mld zł

0
Podziel się:

Chodzi o zmiany w ustawie o grach i zakładach wzajemnych.

CBA ostrzega: Państwo mogło stracić pół mld zł
(PAP/Paweł Kula)

(Aktualizacja: godz. 19.20)

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński wysłał informację do premiera, prezydenta, Sejmu i Senatu dotyczącą zagrożenia interesu ekonomicznego państwa w związku z przygotowywaniem projektu nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

Resort finansów zapewnia, że proces prac nad projektem jest w pełni transparentny.

CBA nie chce ujawniać żadnych szczegółów sprawy. Rzecznik Ministra Sprawiedliwości Antoni Tyszka powiedział, że do prokuratora generalnego wpłynęły już materiały od CBA. Dodał, że objęte są klauzulą _ tajne _ i dlatego nic więcej nie można ujawnić. Zawiadomienie zostanie przekazane następnie do Prokuratury Krajowej i to ona zdecyduje, która prokuratura zajmie się sprawą.

Według nieoficjalnych informacji, może chodzić nawet o 500 milionów złotych straty Skarbu Państwa. W kluczowym fragmencie ustawy miał zostać zniesiony zapis dotyczący dodatkowego opodatkowania prywatnej działalności związanej z hazardem.

Afera większa od sprawy Rywina?

PrezydentLech Kaczyński, w reakcji na doniesienia, chce się spotkać z prezydiami Sejmu i Senatu. Paweł Wypych z Kancelarii Prezydenta podkreślił, że Lech Kaczyński jest zaniepokojony i zbulwersowany tą sytuacją:

POSŁUCHAJ PAWŁA WYPYCHA:

(Dźwięk: IAR)

Wypych tłumaczy, że informacje CBA są tak poważne, że Lech Kaczyński stawia spotkanie z politykami w tej sprawie ponad wcześniej zaplanowane spotkania:

(Dźwięk: IAR)

Sprawę na gorąco komentowałZbigniew Wassermannz PiS. Według niego, może ona przebić aferę Rywina. Poseł zastrzegł, że nie zna faktów, a jedynie wyciąga wnioski. - _ Komuś zależy na tym, żeby nie dopuścić do zmiany przepisów _ - ocenił.

Wassermann zauważył też, że odwołanie w kwietniu wiceministra skarbu odpowiedzialnego za sprawy hazardu mogło mieć związek ze sprawą. - _ Patrzę na to z niepokojem, bo wygląda na to, że procedura wpływu na treść ustaw i kupowanie ustaw nie jest fikcją _ - uważa poseł. Zapowiedział też, że oczekuje od premiera zdecydowanych i ostrych działań.

- _ Bo to może być afera, w której szkoda dla Skarbu Państwa może przewyższać wszystko to, co organy ścigania do tej pory pokazały _ - dodaje Wassermann.

Zarzuty na razie bardzo ogólne

Tymczasem posełPaweł Olszewskiz PO zwraca uwagę, że zarzuty mają bardzo ogólny charakter, a ich uzasadnienie jest tajne. Zdaniem posła trudno do sprawy się odnieść - tym bardziej, że nowelizacja ustawy nie tylko jeszcze nie obowiązuje, ale nawet nie ma jej jeszcze w Sejmie.

POSŁUCHAJ PAWŁA OLSZEWSKIEGO:

(Dźwięk: IAR)

Poseł Olszewski powiedział, że w tej sytuacji należy domagać się by szef CBA, który formułuje bardzo poważne zarzuty powiedział na jakiej podstawie je formułuje.

| Projekt ustawy: |
| --- |
| Zgodnie z projektem, dopłaty do większości gier i zakładów wzajemnych będą obowiązywały do 2015 roku. We wcześniejszej wersji projektu Ministerstwo Finansów proponowało, aby termin ten upłynął z końcem 2012 roku. Jednak po uwzględnieniu wniosku resortu sportu zgodziło się wydłużyć ten termin. Obecnie dopłaty obejmują m.in. gry liczbowe (czyli np. Duży Lotek, Multi Lotek) czy loterie liczbowe. Cena kuponu zawiera 25-proc. dopłatę. Zasila ona konta Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i Funduszu Promocji Kultury. Fundusze otrzymują odpowiednio 80 i 20 proc. kwot pochodzących z dopłat. Projekt, który można znaleźć na stronie BIP resortu finansów, przewiduje, że 25-proc. dopłata obejmie także opłaty za połączenia telefoniczne lub SMS-y wysłane w loteriach audioteksowych (uczestniczy się w nich poprzez płatne połączenia telefoniczne). Natomiast 10-proc. dopłata będzie dotyczyć pozostałych form hazardu, w tym zakładów wzajemnych, gier w karty, kości czy na automatach. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu,
poszerzenie katalogu gier objętych dopłatami może wpłynąć na zmianę preferencji graczy oraz na poziom wpływów uzyskiwanych przez podmioty organizujące hazard. Resort uważa, że w związku z tym zmniejszą się wpływy z podatku od gier. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)