Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Castro zabrał głos w sprawie Snowdena. "To oszczerstwo"

0
Podziel się:

Były przywódca Kuby Fidel Castro nazwał oszczerstwem doniesienia rosyjskiej gazety "Kommiersant", jakoby Hawana pod presją Waszyngtonu nie zezwoliła na podróż tranzytem Edwarda Snowdena przez swoje terytorium.

Castro zabrał głos w sprawie Snowdena. "To oszczerstwo"
(Polaris Images/East News)

Były przywódca Kuby Fidel Castro nazwał oszczerstwem doniesienia rosyjskiej gazety _ Kommiersant _, jakoby Hawana pod presją Waszyngtonu nie zezwoliła na podróż tranzytem Edwarda Snowdena przez swoje terytorium w drodze do krajów Ameryki Łacińskiej.

Castro w opublikowanym w publicznych mediach felietonie dotykającym wielu zagadnień międzynarodowych, między innymi kryzysu w Syrii oraz Egipcie, nazwał poniedziałkowy artykuł w dzienniku _ Kommmiersant _ _ kłamstwem _ i _ oszczerstwem _.

Były przywódca, który rzadko udziela się publicznie odkąd w 2006 roku przekazał władzę swemu bratu, Raulowi Castro, pochwalił postawę Snowdena i nazwał szpiegowską działalność USA _ odrażającą _.

_ - To oczywiste, że Stany Zjednoczone będą zawsze starały się naciskać na Kubę, ale (Hawana - PAP) nie na darmo opierała się i broniła bez wytchnienia przez 54 lata i będzie tak robiła dalej - tak długo, jak będzie to konieczne _ - napisał Castro.

_ - Podziwiam odważną i sprawiedliwą postawę Snowdena - dodał. - W mojej opinii, ujawniając odrażająco kłamliwe zakusy potężnego imperium, wyświadczył światu wielką przysługę _.

Według _ Kommiersanta _ Snowden po przylocie na lotnisko Szeremietiewo w Moskwie zamierzał w ciągu 22 godzin odlecieć do Hawany, a stamtąd dostać się do jednego z państw Ameryki Łacińskiej.

Jednakże - jak pisała gazeta - były współpracownik amerykańskich służb specjalnych został zmuszony do pozostania w Rosji, ponieważ Kuba ugięła się pod presją Waszyngtonu i wydała ostrzeżenie, że nie zgodzi się na lądowanie maszyny Aerofłotu na hawańskim lotnisku, jeśli na jej pokładzie będzie Snowden.

Rosyjski dziennik powoływał się w swych doniesieniach na kilka źródeł, w tym osobę _ zbliżoną do Departamentu Stanu USA _. Castro w felietonie nie wyjaśnił, dlaczego Snowden ostatecznie nie znalazł się na pokładzie samolotu Aerofłotu i pozostał w Rosji, gdzie 1 sierpnia otrzymał roczny azyl.

Były analityk Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) uciekł z USA po ujawnieniu dziennikowi _ Washington Post _ i brytyjskiemu _ Guardian _ dokumentów szczegółowo opisujących funkcjonowanie programów inwigilacji elektronicznej stosowanych przez NSA. Snowden został za to oskarżony przez władze USA o szpiegostwo. Anulowano mu też jego amerykański paszport.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjskie media: Snowden nawiązał kontakt z Moskwą już w Hongkongu Kommiersant zaznacza, że doniesienia o pobycie Snowdena w konsulacie w Hongkongu potwierdziło dobrze poinformowane źródło.
Amerykanie szpigowali nie tylko UE, ale i ONZ Według "Spiegla" agenci instalują tam ukryte mikrofony, kopiują twarde dyski i kontrolują sieć komputerową.
"Guardian" i "NYT" w sprawie Snowdena Brytyjski _ Guardian _ poinformował w piątek, że porozumiał się z _ New York Timesem _ w sprawie udostępnienia niektórych dokumentów Edwarda Snowdena.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)