Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Były wiceprezydent Sudanu Płd. zaprzecza zarzutom o udział w masakrze

0
Podziel się:

O wymordowanie na tle etnicznym ponad 200 osób został oskarżony przez ONZ.

Były wiceprezydent Sudanu Płd. zaprzecza zarzutom o udział w masakrze
(Hannah McNeish/Publick domain)

Były wiceprezydent Sudanu Płd. Reik Machar został oskarżony przez ONZ wymordowanie na tle etnicznym ponad 200 osób.

W rozmowie z katarską telewizją Al-Dżazira Machar podkreślił, że nie posunąłby się do zabicia własnych ludzi.

- _ Skontaktowałem się z dowódcą w Bentiu, który poinformował mnie, że wszelkie oskarżenia są fałszywe. Po pierwsze, szanujemy tych ludzi, a nasze siły są rekrutowane w większości z lokalnej ludności; nie możemy zabijać własnych ludzi _ - powiedział Machar stojący na czele sił antyrządowych.

Mimo tych zapewnień władze Sudanu Płd. utrzymują, że za wymordowanie ludności cywilnej odpowiadają rebelianci, którym dowodzi były wiceprezydent.

_ To on jest odpowiedzialny, ponieważ to byli jego żołnierze _ - podkreślił minister spraw zagranicznych tego kraju Barnaba Marial Benjamin.

Al-Dżazira dotarła w poniedziałek do informacji, że w okolicy, w której doszło do masakry, przechwycono transmisje radiowe nawołujące do przemocy. Ich autorami mieli być członkowie sił antyrządowych. Niektórzy dowódcy rebeliantów mówili, że pewne grupy etniczne powinny opuścić Bentiu. Wzywali też mężczyzn do gwałcenia kobiet z innych grup etnicznych.

Według relacji mediów była to jedna z największych masakr cywilów od początku starć, które wybuchły 15 grudnia ub.r. Tego dnia w stolicy kraju, Dżubie, doszło do strzelaniny pomiędzy żołnierzami gwardii prezydenta Salvy Kiira z ludu Dinka, a oddziałami popierającymi Machara z grupy Nuer. Konflikt szybko rozprzestrzenił się niemal na cały kraj. Towarzyszyły mu liczne okrucieństwa na tle etnicznym wobec ludności cywilnej.

Oenzetowska misja w Sudanie Południowym (UNMISS) napisała w komunikacie, że gdy żołnierze Machara 15 i 16 kwietnia _ zajęli Bentiu, przeszukali niektóre miejsca, w których schroniły się setki cywilów z Sudanu Południowego i z zagranicy _. _ Zabili setki z nich po ustaleniu ich pochodzenia etnicznego i narodowości _ - czytamy w oświadczeniu.

Ponad milion mieszkańców Sudanu Południowego opuściło swoje domy od początku walk między zwolennikami Machara a lojalistami Kiira. Starć nie zakończyło nawet zawieszenie broni zawarte w Addis Abebie 23 stycznia.

Bentiu jest stolicą obfitującego w pola naftowa stanu Unity. Od początku konfliktu kilkakrotnie miasto to przechodziło z rąk do rąk. Kontrola nad polami naftowymi jest kluczowa, gdyż 90 proc. dochodów Sudanu Południowego pochodzi z ropy - pisze BBC.

W kraju, który uzyskał niepodległość niespełna trzy lata temu na mocy porozumień pokojowych kończących trwającą 23 lata wojnę domową między Południem i Północą Sudanu, stacjonuje ok. 8,5 tys. żołnierzy sił pokojowych ONZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Atak na bazę ONZ, kilkadziesiąt osób rannych Atak przypuściła grupa młodych ludzi, która początkowo manifestowała w jej pobliżu - podaje burmistrz miasta, w którym doszło do niepokojów.
Wojska USA zmieniają pozycje w Afryce! Dowództwo Afrykańskie sił USA przemieszcza swoje siły, przygotowując się do ewentualnych kolejnych ewakuacji obywateli USA.
Masakra w Sudanie. Ponad 200 zabitych Przedstawiciele misji pokojowej ONZ poinformowali, że do masakry wzywano za pośrednictwem lokalnej rozgłośni radiowej. Mężczyzn nawoływano, by gwałcili partnerki swoich przeciwników.
Krwawy atak na obóz ONZ dla uchodźców
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)