Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Były prezes Eko-Szop w rękach CBA. Chodzi o toksyczne odpady

1
Podziel się:

Firma składowała i usuwała niebezpieczne odpady w Katowicach, Mysłowicach i innych miastach Śląska.

Były prezes Eko-Szop w rękach CBA. Chodzi o toksyczne odpady
(Reporter Poland)

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało byłego prezesa firmy _ Eko-Szop _, pod zarzutem nielegalnego składowania i usuwania odpadów niebezpiecznych - podała katowicka prokuratura. Chodzi o co najmniej kilkanaście tysięcy ton takich substancji, składowanych w kilku miastach.

Według ustaleń śledztwa niektóre z nich trafiały do gleby lub kanalizacji. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek powiedziała, że Markowi K. przedstawiono dwa zarzuty.

Pierwszy dotyczy kierowania w okresie od maja 2010 do sierpnia 2013 r. zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się nielegalnym składowaniem i usuwaniem odpadów niebezpiecznych, w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi.

_ Drugi zarzut dotyczy nielegalnego składowania i usuwania odpadów niebezpiecznych w Katowicach, Mysłowicach i innych miastach woj. śląskiego - między innymi poprzez przyjmowanie odpadów ciekłych i wylewanie ich bezpośrednio do gleby, do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych, mieszania odpadów ciekłych ze stałymi i wywożenia ich w nielegalne miejsca _ - powiedziała prok. Zawada-Dybek.

Podejrzany nie przyznał się do udziału w grupie przestępczej, przyznał się natomiast do drugiego z zarzucanych mu przestępstw. Na wniosek prokuratora sąd aresztował mężczyznę na trzy miesiące. Może mu grozić kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od lutego 2014 roku. Obok Marka K. zarzuty związane z udziałem w grupie przestępczej i nielegalnym składowaniem i usuwaniem odpadów przedstawiono 11 osobom.

Według mediów, które pod koniec ubiegłego roku informowały o sprawie, tylko na składowisku firmy Eko-Szop w Katowicach-Szopienicach zalega ponad tysiąc ton niebezpiecznych odpadów. Firma istniała od 2008 r., jesienią 2014 cofnięto jej pozwolenie na dalsze prowadzenie działalności.

Czytaj więcej w Money.pl
Przekręty w policji? Nalot CBA na komendy Chodzi o budowę parkingu przy Komendzie Miejskiej Policji w stolicy Wielkopolski. Nie wiadomo, co się stało z pieniędzmi na budowę.
Gdzie zniknęły niebezpieczne odpady? Izba wskazała m.in. na zaniedbania procedur w szpitalach oraz ryzyka dla ludzi związane ze składowaniem i transportem takich odpadów na duże odległości.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Oburzony bezk...
6 miesięcy temu
Za takie zbrodnie na środowisku powinno być dożywocie bez możliwości wcześniejszego wyjścia oraz całkowita konfiskata majątku, w tym przepisanego na krewnych w przeciągu powiedzmy 2 lat od wykrycia nieprawidłowości. Dodatkowo przestępca powinien pracować, by żyć i się utrzymać - nie jest obowiązkiem Państwa dbanie o dobrobyt przestępców.