Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet obywatelski w stolicy. Skończył się czas przyjmowania zgłoszeń

0
Podziel się:

Co trzeci pomysł zgłoszony do budżetu obywatelskiego został odrzucony ze względów formalnych - poinformowali przedstawiciele warszawskiego ratusza.

Budżet obywatelski w stolicy. Skończył się czas przyjmowania zgłoszeń
(PrntScreen z YouTube)

Z pozostałych półtora tysiąca projektów mieszkańcy wybiorą najlepsze, które trafią do realizacji w 2015 roku.

Budżet partycypacyjny (obywatelski) to forma zwiększenia udziału i wpływu mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach jest ponad ok. 26 mln zł.

Mieszkańcy zgłosili w sumie 2236 pomysłów na wykorzystanie budżetu, z czego ok. 1,5 tys. urzędy dzielnic zakwalifikowały jako możliwe do realizacji. Ich listy powinny być dostępne w poniedziałek w internecie, jednak naczelnik Wydziału Konsultacji Społecznych i Partycypacji Anna Petroff-Skiba zaznaczyła podczas spotkania z dziennikarzami, że miasto prowadzi jeszcze ostatnie konsultacje z dzielnicami w sprawie kilkunastu projektów.

_ - Dzisiaj kończymy jeden z etapów pracy nad budżetem partycypacyjnym, który zakładał dokonanie weryfikacji formalnej i też przekazanie informacji o tym, jakie były powody odrzucenia niektórych ofert. (...) Teraz przechodzimy do kulminacyjnego etapu, który zakończy się 15 lipca ogłoszeniem zwycięskich projektów _ - powiedział dziś wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Najwięcej projektów urzędnicy zweryfikowali pozytywnie na Ochocie (86 proc. ze wszystkich zgłoszonych), w Wawrze (86 proc.), na Mokotowie oraz Pradze Północ (po 81 proc.). Ze względów formalnych najwięcej pomysłów mieszkańców przepadło w Wilanowie (63 proc. zgłoszeń odrzuconych), Wesołej (55 proc.) i na Bielanach (54 proc.).

Najczęstszymi powodami odrzucenia wniosków były: brak podpisów projektodawców, błędy na listach poparcia, brak zgód właścicieli nieruchomości na realizację inwestycji, brak możliwości realizacji zgłoszonego pomysłu w ciągu jednego roku budżetowego oraz fakt, że zaproponowane pomysły nie należały do zadań dzielnicy lub były sprzeczne z innymi przepisami prawa (np. z planami zagospodarowania przestrzennego).

Od decyzji urzędników mieszkańcy nie mają możliwości odwołania, jednak Petroff-Skiba zapewniła, że wszystkie odrzucone projekty zostały jeszcze raz sprawdzane pod kątem możliwości ich realizacji przez działające w dzielnicach zespoły ds. budżetu (zasiadają w nich m.in. mieszkańcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych).

_ - Zespół przeglądał wszystkie projekty zweryfikowane negatywnie i ewentualnie zwracał do dzielnicy do ponownej weryfikacji. (...) Również my, Centrum Komunikacji Społecznej, przeglądaliśmy wszystkie uzasadnienia, które wskazywały na to, dlaczego wnioski zostały odrzucone _ - powiedziała Petroff-Skiba zaznaczając, że po ponownym sprawdzeniu wiele z odrzuconych projektów uzyskało jednak akceptację.

Olszewski przekonywał, że doświadczenia związane z naborem i weryfikacją wniosków dostarczą wskazówek na temat tego, jak poprawić procedury w kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego, którą miasto zamierza realizować w przyszłym roku. - _ Myślimy o zwiększeniu puli środków, ale też o poprawie komunikacji, jeżeli chodzi o to, na co trzeba zwracać uwagę zgłaszając projekt _ - powiedział wiceprezydent.

Wiceprezydent dodał, że miasto traktuje budżet partycypacyjny także jako sposób na wysądowanie tego, jakie oczekiwania mają mieszkańcy wobec zmian w przestrzeni miejskiej.

_ Zakładamy - i taki był też od początku nasz bardzo jasny sygnał - że do budżetu partycypacyjnego mogą wpaść nam projekty, które nie są możliwe do realizacji w tej formule, natomiast władze dzielnicy mogą niezależnie podjąć decyzję o realizację tego przedsięwzięcia jako przedsięwzięcia wieloletniego _ - podkreślił Olszewski.

25 maja w dzielnicach rozpoczną się debaty nad zgłoszonymi projektami. Mają one ułatwić mieszkańcom podjęcie decyzji o tym, które pomysły zasługują na realizację. Pod koniec czerwca zagłosują oni na najlepsze propozycje. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz deklarowała wcześniej, że wszystkie wybrane przez mieszkańców pomysły staną się punktami w budżecie dzielnic i zostaną zrealizowane w 2015 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy budżet obywatelski w Warszawie? W każdej z dzielnic wydzielona będzie kwota od 0,5 do 1 proc. jej budżetu o przeznaczeniu której zdecydują mieszkańcy.
Dom Development sprzedaje "filmowe" osiedle - _ Przy budowie Palladium, inspiracją były wielkie aktorki, patronki pobliskich ulic _ - mówi prezes zarządu firmy Jarosław Szanajca.
Solaris się odwoła. Będzie afera w Warszawie? Solaris jest oburzony decyzją Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie o wyborze oferty na autobusy elektryczne chińskiej produkcji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)