Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budka zapowiada bezpłatną pomoc prawną także dla młodych

0
Podziel się:

Nad projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym pracuje sejmowa podkomisja.

Budka zapowiada bezpłatną pomoc prawną także dla młodych
(Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 pl)

Postulujemy, aby system bezpłatnej pomocy prawnej dostępny był także dla osób młodych, do 26. roku życia - powiedział w środę minister sprawiedliwości Borys Budka. Jak dodał osoby, które często po raz pierwszy podejmują pracę, chcą takiej pomocy.

Nad projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym pracuje sejmowa podkomisja.

Budka powiedział, że poprawka dotycząca osób młodych została zarekomendowana przez resort sprawiedliwości i - jak dodał - ma nadzieję, że zostanie przyjęta przez posłów. - Jestem przekonany, że środki które zabezpieczyliśmy w budżecie będą wystarczające na objęcie bezpłatną pomocą również osób młodych do 26. roku życia - ocenił minister.

- Granica 26. roku życia wydała się najbardziej słuszna; pojawia się ona również na przykład w przepisach dotyczących pomocy społecznej i kwestii związanych z możliwością dofinansowania studiów - zaznaczył Budka. Podkreślił, że wprowadzenie takiej zmiany nie wygeneruje żadnych dodatkowych skutków dla budżetu państwa.

Przewodniczący podkomisji Robert Maciaszek (PO) powiedział, że w odniesieniu do młodych ludzi pomoc ma objąć przede wszystkim osoby rozpoczynające pracę zawodową, które zawsze są w słabszej pozycji na rynku pracy. - Często osoby te dostają umowy śmieciowe, więc będą one mogły przyjść do punktu pomocy i skonsultować, czy proponowana im umowa jest zgodna z prawem" - wyjaśnił.

Maciaszek poinformował, że kolejnym z postulatów, który zyskał wstępną akceptację posłów, jest propozycja obniżenia wieku seniorów uprawnionych do nieodpłatnej pomocy z 75. do 65. roku życia.

Jak dodał, osoby ok. 65. roku życia są tuż przed przejściem na emeryturę. Osoby te mają zwykle wiele pytań związanych z tym przejściem. W tej kategorii jest też dużo spraw związanych z kwestiami ubezpieczeń społecznych i opieki społecznej. Ponadto seniorzy są dziś narażeni na bardzo agresywny marketing niektórych firm handlowych, przez co wpadają nawet w kłopoty finansowe - powiedział.

- Podkomisja będzie kończyła prace nad projektem w czwartek, dopiero wówczas będzie można mówić o ostatecznym kształcie naszego sprawozdania dotyczącego tego projektu, po jego zatwierdzeniu przez podkomisję - zastrzegł Maciaszek.

Propozycje przepisów o nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym omawiane są od ponad dekady, a złożenie w Sejmie projektu dotyczącego tych kwestii planowało kilku ministrów sprawiedliwości.

Wiosną trafił do Sejmu projekt będący realizacją zapowiedzi rządu PO. Projekt, w formie która trafiła do podkomisji, przewiduje taką bezpłatną pomoc dla osób niezamożnych, seniorów po 75. roku życia, kombatantów, weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny i ofiar klęsk żywiołowych. W kraju ma zostać utworzonych ponad 1,5 tys. punktów, w których będą udzielane bezpłatne porady.

Jako regułę w projekcie przyjęto, że pomoc będą świadczyć adwokaci lub radcowie prawni na podstawie umowy zawartej z powiatem. Powiat będzie mógł jednak powierzyć prowadzenie połowy punktów na jego terenie organizacjom pozarządowym. W punktach prowadzonych przez te organizacje - obok pomocy adwokatów i radców - będzie możliwe także uzyskanie porad dotyczących prawa podatkowego, które będą udzielane przez doradców podatkowych.

Organizacje pozarządowe - jak przewidziano - będą także mogły zatrudniać do udzielania pomocy osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze, jeśli mają one co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu czynności związanych ze świadczeniem pomocy prawnej.

Ponadto projekt zawiera także przepisy dotyczące udzielania bezpłatnej informacji prawnej. Ma być ona udzielana w wojewódzkich centrach informacji prawnej za pośrednictwem infolinii telefonicznej. Nowa ustawa ma poruszać też kwestie edukacji prawnej społeczeństwa.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)