Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii. Rosja przeciwna "twardej" rezolucji

0
Podziel się:

Rosja niezmiennie uważa, że atak chemiczny pod Damaszkiem był dziełem syryjskiej opozycji, mającym na celu sprowokowanie interwencji zbrojnej USA i ich sojuszników.

Broń chemiczna w Syrii. Rosja przeciwna "twardej" rezolucji
(PAP/EPA)

Projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii powinien wesprzeć decyzję Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) i nic ponadto - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji, wyrażając sprzeciw Moskwy wobec ewentualnej rezolucji niewykluczającej użycia siły.

Zdaniem przebywającego w Damaszku rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Siergieja Riabkowa rezolucja powinna zawierać jedynie poparcie decyzji Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w sprawie realizacji ustaleń dotyczących likwidacji broni chemicznej w Syrii i nic ponadto.

Riabkow powiedział na konferencji prasowej, że dowody na to, iż pod Damaszkiem 21 sierpnia użyto broni chemicznej, władze Syrii przekazały oenzetowskim inspektorom, którzy jednak, jak podkreślił, _ nie zwrócili na to wystarczającej uwagi _. Nie znalazło to też - według rosyjskiego dyplomaty - wystarczającego odzwierciedlenia w raporcie ekspertów ONZ.

Według raportu na przedmieściach Damaszku 21 sierpnia użyto sarinu i doszło tam do zbrodni wojennej, której ofiarami padli cywile.

Zdaniem władz Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji wszystko wskazuje na to, że za atakiem stoi strona rządowa, a odpowiedzialność ponosi prezydent Syrii Baszar el-Asad. Państwa te chcą, by RB ONZ przyjęła _ mocną _ rezolucję, niewykluczającą użycia siły wobec syryjskiego reżimu.

Rosja niezmiennie uważa, że atak chemiczny pod Damaszkiem był dziełem syryjskiej opozycji, mającym na celu sprowokowanie interwencji zbrojnej USA i ich sojuszników.

Czytaj więcej w Money.pl
Al-Kaida zdobyła miasto przy tureckiej granicy Bojownicy Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie przypuścili szturm na Azaz, zabijając co najmniej pięciu członków Wolnej Armii Syryjskiej i zatrzymując około 100.
Sekretarz NATO: Atak na Syrię nadal możliwy - _ By zapewnić kontynuowanie procesu dyplomatycznego i politycznego, powinno się nadal zachować opcję akcji zbrojnej _ - powiedział Rasmussen po rozmowach z brytyjskim premierem.
Niemcy dostarczały Syrii chemikalia Mogły one być użyte do produkcji trującego gazu sarinu - podała telewizja ARD. Ministerstwo gospodarki w Berlinie potwierdziło, że kolejne rządy wydały zezwolenia na eksport.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)