Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii. Amerykanie zniszczyli chemikalia do produkcji sarinu i gazu musztardowego

0
Podziel się:

- Najbardziej niebezpieczne elementy broni chemicznej, które znajdowały się w rękach syryjskiego reżimu, zostały zniszczone - powiedział Barack Obama.

Barack Obama
Barack Obama (White House)

Na statku Cape Ray zneutralizowano dostarczone przez Syrię składniki broni chemicznej. _ - Zniszczyliśmy około 600 ton chemikaliów do produkcji sarinu i gazu musztardowego _ - oświadczył prezydent USA Barack Obama.

Aktualizacja, godz. 7:37

_ - Najbardziej niebezpieczne elementy broni chemicznej, które znajdowały się w rękach syryjskiego reżimu, zostały zniszczone _ - podkreślił Obama, dodając, że stało się to szybciej niż planowano.

Prezydent USA stwierdził, że to _ milowy krok _ w wysiłkach, których celem jest zniszczenie całego syryjskiego arsenału broni chemicznej. Podziękował za wsparcie ze strony Rosji, Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii, Włoch, a także Niemiec i Finlandii.

Komponenty syryjskiej broni chemicznej zneutralizowano na pokładzie amerykańskiego statku specjalistycznego _ Cape Ray _, który znajduje się na Morzu Śródziemnym, przy udziale ekspertów z Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

W październiku 2013 roku, na skutek międzynarodowych nacisków po ataku chemicznym w pobliżu Damaszku, w którym zginęło ponad tysiąc osób, Syria zgodziła się na zniszczenie swej broni chemicznej.

Zamknęli przestrzeń powietrzną

Ze względu na groźbę zestrzelenia przez ekstremistów USA zamknęły dla samolotów amerykańskich przewoźników przestrzeń powietrzną nad Syrią - poinformował amerykański Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA).

Władze lotnicze USA podkreślają, że tocząca się od ponad 3 lat wojna domowa w Syrii stanowi poważne zagrożenie dla cywilnego transportu powietrznego. FAA zwraca uwagę, że ugrupowania ekstremistyczne dysponują bronią przeciwlotniczą, przy wykorzystaniu której zestrzelili już wiele syryjskich samolotów wojskowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Tutaj dżihadyści rekrutowali żołnierzy Parlament Kosowa ma wkrótce przyjąć ustawę zabraniającą obywatelom tego państwa, pod karą 15 lat więzienia, udziału w wojnach i powstaniach toczących się za granicą.
Dziesiątki terrorystów zginęło w zasadzce Od marca 2011 roku konfliktu wewnętrznego w Syrii zginęło już ponad 170 tys. osób.
Reżim w Syrii pewny wygranej. Dzięki Moskwie Reżim prezydenta Baszara el-Asada nigdy nie przyznał, że w kraju trwa rewolucja i od początku określała mianem terroryzmu pokojowe antyrządowe demonstracje.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)