Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bloomberg chce, by nowojorczycy segregowali odpady żywnościowe

0
Podziel się:

Projekt zakłada, że w pierwszej fazie segregacja odpadów żywnościowych miałaby być dobrowolna.

Bloomberg chce, by nowojorczycy segregowali odpady żywnościowe
(David Berkowitz/CC/Flickr)

Przed końcem trzeciej i ostatniej kadencji na urzędzie burmistrza Nowego Jorku Michael Bloobmerg (na zdjęciu) ma jeszcze jeden ambitny pomysł: chce, by wszyscy nowojorczycy zaczęli segregowali odpady żywnościowe do kompostowania - napisał dziś _ New York Times _.

Znany dotychczas z walki z otyłością czy nałogiem palenia papierosów burmistrz Bloomberg chce wprowadzić najambitniejszy od 1989 roku program recyklingu śmieci w Nowym Jorku.

Projekt zakłada, że w pierwszej fazie segregacja odpadów żywnościowych miałaby być dobrowolna, a dopiero po kilku latach obowiązkowa. Nowojorczycy, którzy nie będą oddzielać odpadów żywnościowych, takich jak np. czerstwy chleb, skórki od bananów albo ziemniaków czy kości po pieczonym kurczaku, od reszty śmieci, płaciliby takie same kary, jakie obowiązują za brak segregowania.

Administracja miasta planuje zawarcie niebawem kontraktu z przedsiębiorstwem zajmującym się przetwarzaniem odpadów żywnościowych w kompost, szacując, że corocznie przejmie ono około 100 tys. ton odpadów, czyli około 10 proc. wszystkich resztek żywności wytwarzanych przez nowojorskie gospodarstwa domowe.

Zakładając, że nowojorczycy chętnie przystąpią do dobrowolnego programu, miasto planuje też ogłoszenie w ciągu 12 miesięcy przetargu na budowę zakładu, który zająłby się przetwarzaniem odpadów z żywności w biogaz do produkcji energii elektrycznej.

_ New York Times _ przypomina, że trzecia i ostatnia kadencja Bloomberga upływa pod koniec tego roku, a jego następca nie będzie zmuszony do kontynuowania ambitnego programu recyclingu. Jednak dwoje czołowych kandydatów na fotel burmistrza Nowego Jorku z Partii Demokratycznej, Christine Quinn i Bill de Blasio, wyraziło poparcie dla programu segregacji odpadów żywnościowych, łącznie z planem uczynienia go w przyszłości obowiązkowym.

Urzędnicy szacują, że do przyszłego roku około 5 proc. wszystkich gospodarstw domowych w Nowym Jorku weźmie udział w dobrowolnym recyklingu odpadów żywnościowych, w tym 150 tys. jednoosobowych gospodarstw domowych oraz mieszkańcy około 100 drapaczy chmur, a także 600 szkół. Całe miasto zostałoby objęte programem w 2015 lub 2016 roku.

Charyzmatyczny burmistrz Nowego Jorku był pionierem w USA we wprowadzaniu zakazu palenia w miejskich parkach, w tym w Central Parku. Ostatnio wprowadził w mieście wypożyczalnię rowerów Citi Bike, zachęcając nowojorczyków i turystów do korzystania z ponad 1100 kilometrów ścieżek rowerowych. Chciał też walczyć z otyłością mieszkańców miasta poprzez wprowadzenie zakazu sprzedaży w barach i restauracjach wysokosłodzonych napojów w butelkach o pojemności powyżej pół litra. Ten kontrowersyjny pomysł został jednak uznany za nielegalny przez sąd.

Po 12 latach na urzędzie burmistrza Bloomberg, który dotychczas nie angażował się w segregację śmieci, chce poprawić bardzo kiepskie wyniki miasta pod tym względem. Recyklingowi poddawanych jest tylko około 15 proc. wytwarzanych przez nowojorczyków śmieci, reszta ląduje na wysypiskach. Wzorem Los Angeles i San Francisco Bloomberg ogłosił niedawno zakaz stosowania w ulicznych i szkolnych barach styropianowych kubków czy innych opakowań do dań na wynos, które nie ulegają biodegradacji.

Pytanie, jak nowojorczycy przyjmą jego najnowszy pomysł w sprawie segregacji odpadów żywnościowych, zakładając, że większość - jak przypomina NYT - ma niewielkie kuchnie, w których może zabraknąć miejsca na kolejny pojemnik na śmieci.

Czytaj więcej w Money.pl
Ogromne obroty włoskiej ekomafii Prezydent Giorgio Napolitano podkreśla, że w walkę z ekomafiami powinny zaangażować się wszystkie instytucje publiczne, a przestępstwa przeciwko środowisku muszą być surowo karane.
Tu już nie będzie problemów ze śmieciami Ta oferta okazała się o ponad połowę niższa cenowo niż pierwotnie zakładano.
"Ustawa śmieciowa do śmieci". Tak chce SLD Sojusz zwrócił się z apelem do Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego, by przyspieszył rozpatrywanie skarg.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)