Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezpieczeństwo Polski zagrożone?

0
Podziel się:

Szef BBN: Chodzi o zagrożenia dla cyberprzestrzeni. Grozi nam stan wojenny?

Bezpieczeństwo Polski zagrożone?
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego prowadzi strategiczny przegląd bezpieczeństwa narodowego, w ramach którego omawiane są m.in. zagrożenia dla cyberprzestrzeni - powiedział szef BBN gen. Stanisław Koziej. Nadal są kłopoty z odsłanianiem witryn rządowych. Do ich zablokowania przyznali się hakerzy z grupy Anonymous, którzy protestują przeciwko rządowym planom podpisania międzynarodowego porozumienia ACTA, dotyczącego walki z piractwem.

Aktualizacja 18:48

Jak ujawnił Koziej, prawdopodobnie w drugiej połowie roku mogą pojawić się prezydenckie propozycje regulacji w tej dziedzinie. Odniósł się do akcji internautów, efektem której było zablokowanie kilku stron internetowych. W nocy i rano nie dało się wejść na strony Sejmu, premiera, kancelarii premiera, MON i ministerstwa kultury.

Rano na Twitterze grupa Anonymous przyznała się do ataku na rządowe strony. Zamieścili wpis - Zaczyna się polska rewolucja. Obok tego zamieszczono wpis: Do wszystkich naszych braci i sióstr w Polska, Operation Anti-Acta. Atakowane strony przestają działać w wyniku ataków DDoS. Hakerzy zwołują się i w określonym momencie blokują wskazane witryny.

Na Facebooku powstał profil przeciwników ustawy. Tu również umieszczono pytania, na które odpowiedzi powinni udzielić urzędnicy i politycy. W akcji _ Nie dla ACTA - nie zgadzam się na podpisanie umowy przez Polskę _ (http://www.facebook.com/events/301294013254264/) udział zadeklarowało już ponad 218 tys. osób.

Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, że zablokowanie rządowych stron internetowych nie ma wpływu na bezpieczeństwo polskiej armii. _ Wojskowy system łączności działa poza siecią internetu i jest bezpieczny - _ podkreśla rzecznik MON Jacek Sońta. _ - Wszystkie wojskowe systemy, działają w odrębnej od powszechnie dostępnego internetu. Żadne wrażliwe informacje nie są zagrożone - _ zapewnia rzecznik.

W niedzielę przed godz. 19 nie działały strony Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie oraz Żandarmerii Wojskowej. Witryny Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego raz się uruchamiały, a raz nie. Natomiast bez problemów można było wejść na strony Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.

Polska ma podpisać międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA 26 stycznia w Tokio. Rząd przyjął już uchwałę o udzieleniu zgody na podpisanie ACTA i o warunkach jej wykonania. Jednak minister administracji i cyfryzacji Michał Boni w piątek poinformował, że poprosił premiera o ponowną dyskusję na ten temat. Spotkanie odbędzie się prawdopodobnie w najbliższy wtorek po posiedzeniu rady ministrów. Boni dodał, że z powodu protestów na świecie podpisanie porozumienia może się przesunąć.

Prezydent wprowadzi stan wojenny? _ - W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prowadzimy w tej chwili strategiczny przegląd bezpieczeństwa narodowego, w ramach którego także bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni jest jednym z ważnych zagadnień. Analizujemy wszelkie zagrożenia, ryzyka, ale także szanse, jakie stwarza cyberprzestrzeń. Będziemy proponowali różne warianty strategii ubezpieczenia się przed zagrożeniami _ - podkreślił szef BBN.

_ _

Jak zapewnił BBN monitoruje sytuację. _ Monitorujemy i analizujemy pod kątem wypracowania wniosków. Na konkretne propozycje, musimy poczekać. Przygotujemy panu prezydentowi katalog wniosków i będziemy je poddawali szczegółowej analizie w ramach strategicznego przeglądu bezpieczeństwa narodowego, który planujemy zakończyć w tym półroczu. Po tym przeglądzie w raporcie będą konkretne propozycje dalszych działań _ - powiedział generał.

Koziej zaznaczył, że w wyniku strategicznego przeglądu bezpieczeństwa pojawią się _ kolejne nowelizacyjne propozycje doskonalące system cyberbezpieczeństwa w praktycznym wymiarze, a nie tylko na czas stanów nadzwyczajnych _.

_ - Problem regulacji cyberbezpieczeństwa nie jest zakończony. Na pewno w przyszłości pojawią się nasze kolejne propozycje. Już można przewidywać, że takie inicjatywy mogą pojawić się w drugiej połowie roku _ - powiedział szef BBN.

Koziej przypomniał, że Bronisław Komorowski podpisał we wrześniu ustawę, która pozwala na wprowadzenie stanu wojennego, wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej w razie zewnętrznego zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Podpisana nowelizacja ustawy o stanie wojennym przewiduje, że prezydent mógłby - na wniosek rządu - wprowadzić jeden z trzech stanów nadzwyczajnych w razie zewnętrznego zagrożenia, np. przez wrogie działania w cyberprzestrzeni. Zmiana polega na wprowadzeniu do przepisów o stanach nadzwyczajnych - wojennym, wyjątkowym i klęski żywiołowej - definicji cyberprzestrzeni, przez którą rozumie się _ przestrzeń wytwarzania i wymiany informacji tworzoną przez systemy teleinformatyczne _. _ Ta ustawa dotyczy sytuacji o większej skali niż teraz mamy do czynienia _ - przyznał Koziej.

Obecną sytuację nazwał _ cyberprotestem _. _ Mamy do czynienia ze społecznym, protestem przeciwko zapowiadanym decyzjom. To odpowiednik licznej demonstracji czy zgromadzenia publicznego, tyle że odbywanej w przestrzeni wirtualnej _ - ocenił.

Według szefa BBN to jest _ samoograniczający _ się protest. _ Przecież nie mamy do czynienia z niszczeniem informacji, wykradaniem informacji, niszczeniem danych czy systemów. Jest tylko blokowanie. To naturalne, dlatego uważam, że nie ma żadnej potrzeby używania szczególnych środków, wprowadzania nadzwyczajnych rozwiązań w tym stanu nadzwyczajnego. To nie jest sytuacja, która by tego wymagała _ - zaznaczył generał.

Rzecznik rządu Paweł Graś pytany, czy Polska przyjmie regulacje ACTA, czyli międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej, odparł: _ Nic w tej sprawie nie jest do końca przesądzone. Zostało zapowiedziane w zeszłym tygodniu specjalne spotkanie premiera, ministra Boniego, ministra kultury, ministra spraw zagranicznych. Dyskusje w tej sprawie będą się toczyć _.

Od wczoraj strony rządowe różnych państw padają celem hakerów, którzy sprzeciwiają się wprowadzeniu surowszych, antypirackich przepisów. Szczególnie aktywni są hakerzy amerykańscy, protestujący przeciwko ostatnim działaniom Białego Domu. Grupy internautów próbują zablokować niektóre portale internetowe.

O ataku hakerów czytaj w Money.pl
Atak hakerów na Polskę. Padła nawet strona MON Anonymus: _ Zaczyna się rewolucja _. Twierdzą, że to za zgodę rządu na kontrolę internetu. Graś: _ Jeszcze nic nie jest przesądzone _.
W Polsce też może dojść do buntu internautów Minister Michał Boni, poprosił premiera o dyskusję ws. ACTA, czyli międzynarodowego porozumienia dotyczącego walki z piractwem w sieci.
Kongresmeni przestraszyli się internautów? Są nowe decyzje w sprawie ustaw, przewidujących karanie dostawców internetu tolerujących piractwo.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)