Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bez aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej w tym roku

0
Podziel się:

Brak rozporządzeń uniemożliwia nabór na te aplikacje.

Bez aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej w tym roku

Brak rozporządzeń uniemożliwia nabór na aplikacje sądową i prokuratorską w tym roku.

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy nie wydanie rozporządzeń tym, że obecny system kształcenia aplikantów nie zapewnia im pracy w sądach, gdyż na aplikację przyjmuje się zbyt wiele osób - czytamy w _ Rzeczpospolitej _.

W 2007 r. spośród 1515 osób, które ukończyły aplikację i zdały egzamin sędziowski, tylko 396 zostało mianowanych asesorami, a 246 - referendarzami. Podobnie było z absolwentami aplikacji prokuratorskiej - asesorami zostały 424 z 817 osób, które ją ukończyły - wylicza gazeta.

Ministerstwo stworzyło nowy model kształcenia dla sędziów i prokuratorów. Został on uchwalony przez rząd 5 sierpnia i skierowany do dalszych prac legislacyjnych. Planowane jest powołanie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury która ma zastąpić dotychczasową organizację zajmującą się kształceniem kadry sędziowskiej i prokuratorskiej - czyli Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.

Zbigniew Ćwiąkalskiod początku ignorował radę programową szkoły powołaną przez poprzednika, czyliZbigniewa Ziobrę. Bo w jej składzie znaleźli się jego współpracownicy - czytamy w gazecie.

_ Przez zaniechanie ministerstwa planowanego wstępnie na wrzesień terminu w żadnym razie nie da się dotrzymać _ - mówi prokurator Jerzy Engelking, członek rady programowej Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury - czytamy w _ Rzeczpospolitej _.

Zbigniew Ziobro ostro krytykuje decyzje ograniczające młodym ludziom dostępu do zawodów prawniczych obecnego resortu.

Zdaniem Zbigniewa Ziobry, szef resortu sprawiedliwości opóźnia uruchomienie szkoły, bo chce obsadzić jej radę programową. Dlatego też - w opinii posła PiS - zamiast odpowiedniego rozporządzenia, minister Ćwiąkalski przygotowuje ustawę, która wprowadza nowe zasady odbywania aplikacji i zmienia nazwę szkoły, a wraz z nią - ustaloną już radę programową.

ZOBACZ TAKŻE:

Resort sprawiedliwości w nadesłanym komunikacie tłumaczy, iż nabór na aplikacje zostanie ogłoszony niezwłocznie po uchwaleniu ustawy. _ Zakładamy, iż nastąpi to jeszcze w tym roku, na przełomie listopada i grudnia. Tak, aby z początkiem 2009 r. rozpocząć realizację programu tej aplikacji. Szkoła jest przygotowana organizacyjnie, merytoryczne i finansowo do uruchomienia naboru i prowadzenia aplikacji. Wszystko jednak zależy od tempa prac legislacyjnych. _

Najpóźniej we wrześniu br. na stronie internetowej Krajowego Centrum oraz w mediach zostanie opublikowany proponowany zakres egzaminu konkursowego oraz wykaz aktów prawnych, których znajomość będzie egzekwowana od kandydatów - informuje biuro prasowe resortu.

Sejm zbierze się dopiero na początku września. Proces legislacyjny może trwać nawet kilka miesięcy, a jego wynik jest niepewny.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)