Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Będziemy krok po kroku pracowali nad zamianą w sprawie Funduszu Kościelnego"

0
Podziel się:

W ub.r. rząd zaproponował, by Fundusz Kościelny zastąpić 0,5-proc. odpisem na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy na podobnych zasadach jak odpis w wysokości 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

"Będziemy krok po kroku pracowali nad zamianą w sprawie Funduszu Kościelnego"
(Reporter Poland)

Premier Donald Tusk ocenił dzisiaj, że zamiana Funduszu Kościelnego na dobrowolny odpis podatku pewnie jeszcze zajmie trochę czasu, ale rząd będzie krok po kroku nad tym pracował.

W ub.r. rząd zaproponował, by Fundusz Kościelny zastąpić 0,5-proc. odpisem na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy na podobnych zasadach jak odpis w wysokości 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. W ostatnich tygodniach MAC wróciło do rozmów z Kościołami na ten temat. Oficjalnie nie padły jednak żadne konkrety.

Nawiązując do tych rozmów, Tusk powiedział w niedzielę, że nie jest _ entuzjastą wspierania Kościoła czy Kościołów przez publiczne pieniądze _.

_ - Cały czas negocjujemy z Kościołami, nie tylko z katolickim, możliwość przejścia, jeżeli chodzi o ten drobny fragment finansowania, jakim jest Fundusz Kościelny, na te dobrowolne datki, polegające nad odpisie podatkowym. Pewnie nam to jeszcze trochę czasu zajmie ze względu na zawiłości konkordatowe i stanowisko episkopatu, a także innych Kościołów, ale będziemy krok po kroku nad tym pracowali _ - zadeklarował szef rządu w Radiu ZET.

Odpisowi podatkowemu sprzeciwia się Kościół prawosławny. Szef MAC Rafał Trzaskowski przyznał w marcu, że z tym Kościołem jego resort ma największy problem i zastanawia się, jakie podjąć decyzje, _ by nie zachwiać całą reformą, nie robić w niej wyłomu, ani również nie przesuwać jej wejścia w życie na lata _.

_ - Najważniejsze jest, żeby próbować wziąć pod uwagę uzasadnione postulaty mniejszych Kościołów bez podważania spójności całej reformy. To jest główny nasz dylemat _ - mówił wtedy Trzaskowski.

W niedzielę premier był również pytany, czy budżet państwa powinien wydawać pieniądze na budowę Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, która otrzymała 6 mln zł dotacji z MKiDN. _ Nie chciałbym, żeby Warszawa miała tę gigantyczną bryłę w stanie niedokończonym przez najbliższe 10-15 lat _ - odparł Tusk.

Przypomniał, że do wsparcia budowy zobowiązał się zarówno współczesny parlament, jak i Sejm Wielki pod koniec XVIII w. Zwrócił też uwagę, że Centrum Opatrzności Bożej składa się nie tylko ze świątyni, ale też muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Panteonu Wielkich Polaków. _ - Ja nie mam żadnych powodów do tego, żeby uznać, że tego typu muzea czy tego typu inicjatywy, mające upamiętnić papieża i kard. Wyszyńskiego, nie zasługiwały na wsparcie ministerstwa kultury _ - powiedział premier.

Tusk ocenił, że _ idealnym modelem jest przyjazne rozdzielenie państwa i Kościoła, ale także zdolność do współdziałania, kiedy mamy na myśli dobro publiczne _.

Premier był też pytany o wniosek kościoła latającego potwora spaghetti o wpis do rejestru wyznań. Jego ponowne rozpatrzenie ze względów formalnych w mijającym tygodniu sąd nakazał resortowi administracji. Wyrok jest nieprawomocny.

_ - Moim zdaniem to nie jest Kościół i nie powinien korzystać z możliwości rejestracji jako Kościół _ - ocenił Tusk. _ Można robić happeningi, można zakładać stowarzyszenia, jest pełna swoboda. Pamiętajmy też o tym, że rejestracja Kościoła wiąże się z pewnymi przywilejami, które mają być typowe dla wspólnoty ludzi, którzy wyznają jakąś wiarę, a nie dla happenerów _ - dodał.

Kościół latającego potwora spaghetti powstał w Stanach Zjednoczonych w 2005 r. m.in. jako reakcja na promowanie w niektórych tamtejszych szkołach kreacjonizmu i negowanie teorii ewolucji. Zdaniem wielu religioznawców - także tych, którzy przygotowali opinię dla MAC - kościół ten de facto jest parodią religii.

Czytaj więcej w Money.pl
Wracają rozmowy ws. Funduszu Kościelnego Minister Rafał Trzaskowski podkreśla, że należy uwzględnić uzasadnione postulaty związków wyznaniowych bez podważania reformy.
Powrót negocjacji ws. Funduszu Kościelnego Zgodnie z rządową propozycją Fundusz Kościelny ma zastąpić odpis 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy.
Przełom w sprawie odpisów na kościoły? - _ Najbliższe tygodnie to przygotowanie tekstu umowy oraz projektu ustawy _ - powiedział minister Michał Boni. Ujawnił szczegóły.
Awantura o Fundusz Kościelny. PO twardo - _ Wycofanie projektu przekształcenia Funduszu Kościelnego jest niemożliwe _- mówi rzecznik rządu Paweł Graś. Rządowy projekt w tej sprawie napotkał ostry sprzeciw biskupów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)