Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Będzie wolne na Trzech Króli. Zabierają soboty

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o dniu wolnym 6 stycznia.

Będzie wolne na Trzech Króli. Zabierają soboty
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ustanowieniu 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli, dniem wolnym od pracy. Nowela usuwa zarazem z Kodeksu pracy przepis, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę.

aktualizacja 14:20

Ma to wyrównać gospodarce straty, jakie wiązałyby się z dodatkowym dniem wolnym 6 stycznia.Zmiany w Kodeksie pracy i w ustawie o dniach wolnych od pracy mają obowiązywać od 2011 roku.

Dodatkowe święto jest faktycznie przywróceniem dnia wolnego, który obowiązywał w Polsce do 1960 roku. O ponowne wpisanie Trzech Króli na listę świąt ustawowo wolnych od pracy zaczął zabiegać dwa lata temu Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi. Posłowie jednak dwukrotnie odrzucili ten pomysł (w 2008 i 2009 roku), mimo że pod projektem ustawy podpisało się łącznie ponad milion osób.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t109189.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/solidarnosc;przeciwko;wolnemu;w;trzech;kroli,174,0,712110.html) Solidarność przeciwko wolnemu w Trzech Króli
Zabranie przywileju odbierania wolnego za soboty i wprowadzenie nowego święta spowodują, że do 2020 roku liczba dni wolnych wzrośnie zaledwie o jeden dzień. Stanie się tak, gdyż równocześnie pracodawcy nie będą musieli oddawać aż 8 dni za święta przypadające w soboty. W przyszłym roku bilans wyjdzie na zero, bo pracownicy zyskają jeden dzień i również jeden stracą.

Prawdziwa gratka szykuje się wiosną. Między Wielkanocą a trzecim maja wystarczy wziąć pięć dni urlopu, aby wypoczywać aż 11 dni - od 23 kwietnia do 3 maja. Jeśli spora część Polaków wykorzysta ten układ, to taki _ weekend _ dla gospodarki będzie odczuwalny. Trudno jednak dziś mówić, jak bardzo.

Przeciwko ustanowieniu 6 stycznia dniem wolnym od pracy protestowali pracodawcy, którzy wskazywali, że polskich firm i rodzin nie stać na dłuższe świętowanie. Związki zawodowe podnosiły, że pomimo wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego pracownicy w sumie będą pracować dłużej.

O skierowanie nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego prosił prezydenta przewodniczący Solidarności Piotr Duda. Bronisław Komorowski zapowiedział, że zbada ustawę pod kątem zgodności z konstytucją; nie wykluczył, że w razie wątpliwości, skieruje ją do TK. Wczoraj prezydent podpisał znowelizowany Kodeks pracy, o czym dzisiaj poinformowała prezydencka kancelaria.

Lewiatan: Nie stać nas na wolne w Trzech Króli, ustawa do Trybunału

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę, która ustanawia dzień wolny w Święto Trzech Króli.

Decyzję o zaskarżeniu tych przepisów do TK PKPP Lewiatan tłumaczy w komunikacie tym, że _ polskich firm i rodzin nie stać na dłuższe świętowanie _. Zdaniem stowarzyszenia nowe święto państwowe oznacza dla pracodawców dodatkowe koszty w wysokości 900 mln zł, a wpływy budżetowe z podatków CIT oraz VAT mogą być niższe łącznie o ok. 370 mln zł.

Jak wyjaśniła główna ekonomistka organizacji Małgorzata Krzysztoszek, Polska wciąż jest krajem _ na dorobku _ i wprowadzenie nowych _ świąt nie pomaga, ale wręcz przeszkadza _. Dodała, że nowela budzi też wątpliwości natury prawnej. Powiedziała, że zapis w ustawie likwidujący możliwość odbierania dnia wolnego, jeśli święto narodowe wypada w sobotę, może być niezgodny z ustawą zasadniczą. Jej zdaniem nowe przepisy są też sprzeczne z konkordatem. _ - Jak zapisano w konkordacie, jeżeli chce się ustanowić święto kościelne świętem państwowym, należy to ustalić z Watykanem _ - powiedziała.

PKPP Lewiatan podpiera swoje stanowisko ekspertyzą przygotowaną przez Katedrę Prawa Wyznaniowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Kościół zadowolony z decyzji

[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t111573.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/wolne;w;trzech;kroli;nie;zrujnuje;gospodarki,125,0,681341.html) Wolne w Trzech Króli nie zrujnuje gospodarki
Z nowych zapisów cieszył się Kościół katolicki. - _ Nikt nie powinien narzekać, że psuje się gospodarkę, wprowadzając nowe dni wolne od pracy _ - oświadczył po uchwaleniu ustawy przez Sejm rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

Wcześniej Sejm kilkakrotnie odrzucał projekty ustaw ustanawiających wolne w Trzech Króli.

Wolny dzień 6 stycznia obowiązuje w dziewięciu krajach UE: w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

KIEDY WYPADAJĄ DNI ŚWIĄTECZNE W 2011 ROKU
data święto dzień tygodnia
1 stycznia Nowy Rok sobota
6 stycznia Trzech Króli czwartek
24 kwietnia pierwszy dzień Wielkanocy niedziela
25 kwietnia drugi dzień Wielkanocy poniedziałek
1 maja Święto Pracy niedziela
3 maja Święto Konstytucji Trzeciego Maja wtorek
12 czerwca pierwszy dzień Zielonych Świątek niedziela
23 czerwca Boże Ciało czwartek
15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny poniedziałek
1 listopada Wszystkich Świętych wtorek
11 listopada Święto Niepodległości piątek
25 grudnia pierwszy dzień Bożego Narodzenia niedziela
26 grudnia drugi dzień Bożego Narodzenia poniedziałek

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)