Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie łatwiej prowadzić spółkę kapitałową

0
Podziel się:

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych ułatwi przede wszystkim prowadzenie spółek z o.o. i akcyjnych.

Będzie łatwiej prowadzić spółkę kapitałową

*Nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która po uchwaleniu przez Sejm wejdzie wkrótce w życie, ma na celu ułatwienie życia przedsiębiorcom. Zmiana ksh ułatwi przede wszystkim prowadzenie spółek z o.o i akcyjnych. *

Założenie spółki kapitałowej tańsze

Najistotniejszą zmianą, która zostanie wprowadzona do znowelizowanego kodeksu spółek handlowych, będzie obniżenie wysokości minimalnego kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych. I tak, do tej pory minimalny kapitał zakładowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością musiał wynosić pięćdziesiąt tysięcy złotych.

Teraz spółkę z o.o. będzie można zawiązać, dysponując kwotą pięciu tysięcy złotych. Z kolei prowadzenie działalności w formie spółki akcyjnej było do tej pory dostępne wyłącznie dla tych przedsiębiorców, którzy dysponowali kwotą co najmniej pięciuset tysięcy złotych. Nowelizacja obniżyła minimalny kapitał zakładowy spółki akcyjnej do kwoty stu tysięcy złotych.

Projekt nowelizacji został przyjęty przez Radę Ministrów, która wystąpi z inicjatywą ustawodawczą do Sejmu. Odformalizowanie działań spółek jednoosobowych

Kolejnym istotnym ułatwieniem jest ograniczenie wymogów formalnych dla jednoosobowych spółek kapitałowych. Dzięki nowelizacji, w przypadku, gdy jedyny wspólnik spółki kapitałowej będzie składał spółce oświadczenie woli w sprawie przekraczającej zakres zwykłego zarządu, oświadczenie to będzie wymagało dla swej ważności jedynie złożenia go na piśmie, a nie jak do tej pory złożenia pod nim notarialnie poświadczonego podpisu.

Krótszy termin na zwrot dopłat

Przepisy wprowadzone przez omawianą nowelizacją skrócą termin na zwrot wspólnikom spółki kapitałowej dopłat. Dotychczas możliwość zwrotu dopłat następowała dopiero po upływie trzymiesięcznego okresu od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie. Autorzy projektu nowelizacji uznali, że dotychczasowe rozwiązanie nie znajdowało żadnego uzasadnienia w praktyce i zaproponowali skrócenie tego okresu do jednego miesiąca.

Ustalenie dnia wypłaty dywidendy

Kolejną pozytywną zmianą jest wprowadzenie do kodeksu przepisów, które w szczegółowy sposób określają dzień wypłaty wspólnikom spółek kapitałowych dywidendy. Do tej pory kodeks nie zawierał żadnej regulacji, która ustalałaby kiedy wspólnikowi należy się dywidenda. W związku z tym, w sytuacji gdy wspólnicy w treści uchwały w sprawie podziału zysku nie wyznaczyli terminu wypłaty dywidendy, dywidenda stawała się wymagalna dopiero gdy wspólnik tej spółki wezwał ją do wypłaty dywidendy.

Po nowelizacji wspólnicy spółek kapitałowych będą zobligowani do ustalania terminu wypłaty dywidendy w uchwale. W sytuacji gdyby taka uchwała nie została podjęta, to zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i rada nadzorcza spółki akcyjnej będą zobligowane do określenia dnia wypłaty dywidendy.

ZOBACZ TAKŻE:

Projektowane zmiany należy ocenić bardzo pozytywnie. Dzięki zmianie minimalnych wysokości kapitałów w spółkach kapitałowych powstaje możliwość zawiązywania większej liczby spółek kapitałowych przez przedsiębiorców, którzy do tej pory nie byli zdolni zgromadzić minimalnego majątku _ startowego _.

Wprowadzenie odformalizowania oświadczeń składanych przez wspólników spółek jednoosobowych prowadzić będzie do jednakowego traktowania zgromadzeń wspólników (walnych zgromadzeń) spółek jednoosobowych i typowych zgromadzeń w spółkach wieloosobowych.

Z kolei precyzyjne określenie w jaki sposób ma być wyznaczany dzień wypłaty dywidendy niewątpliwie spowoduje, że wspólnicy spółek kapitałowych znacznie szybciej niż miało to miejsce dotychczas będą uczestniczyć w zysku spółki.

Autorka jest specjalistką prawa korporacyjnego w Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy

prawo
wiadmości
okiem eksperta
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)