Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bankowy tytuł egzekucyjny. Komornik nie przyjdzie już bez zapowiedzi?

0
Podziel się:

Między innymi takich zmian w prawie chcą politycy PSL.

Mieczysław Kasprzak z PSL: Celem zmian jest zwiększenie ochrony</br>klientów banków, w tym małych i średnich przedsiębiorców
Mieczysław Kasprzak z PSL: Celem zmian jest zwiększenie ochrony</br>klientów banków, w tym małych i średnich przedsiębiorców (mg.gov.pl)

Złagodzenie przepisów dotyczących bankowego tytułu egzekucyjnego, m.in. obowiązek powiadamiania dłużnika, zanim przyjdzie do niego komornik, o wszczęciu procedury egzekucyjnej - przewiduje przygotowany przez PSL projekt noweli Prawa bankowego, którym Sejm ma zająć się na rozpoczynającym się pojutrze posiedzeniu.

Bankowy tytuł egzekucyjny (BTE) to dokument stwierdzający istnienie wymagalnej wierzytelności banku wobec osoby, która dokonała z nim czynności bankowej (np. udzielony kredyt), lub która ustanowiła na rzecz banku zabezpieczenie takiej wierzytelności. Jeśli dana osoba nie wywiązuje się z umowy, bank wystawia BTE. Klauzulę wykonalności nadaje takiemu dokumentowi sąd i jest on wówczas podstawą wszczęcia egzekucji komorniczej.

Jak mówił poseł PSL Mieczysław Kasprzak (na zdjęciu), proponowane przez ludowców zmiany nie przewidują likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego, ale jego złagodzenie. Jak ocenił, obecne przepisy dotyczące BTE są przestarzałe i bardzo dokuczliwe dla klientów banków. Co więcej, w wielu przypadkach doprowadziły one do bankructw firm.

_ - Celem zmian jest zwiększenie ochrony klientów banków, w tym małych i średnich przedsiębiorców, przed skutkami składania pisemnych oświadczeń o poddaniu się egzekucji w sytuacji, gdy nie zostali odpowiednio poinformowani o skutkach złożenia takiego oświadczenia _ - wskazał.

Projekt zakłada też nałożenie na banki obowiązku poinformowania dłużnika o zamiarze złożenia do sądu wniosku o nadanie klauzuli wykonalności BTE.

_ - Wprowadzenie tych obowiązków dla banków, w sposób dostępny i zrozumiały, przyczyni się do wzrostu świadomości wśród podmiotów korzystających z usług bankowych, w efekcie zwiększy to poziom ochrony ich praw _ - stwierdzili autorzy noweli w jej uzasadnieniu.

Kasprzak powiedział, że kolejne zmiany dotyczą procedury nadania przez sąd klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu. Zmiany te mają dotyczyć m.in. rozszerzenia kompetencji sądu, tak by badał on również to, czy bank dopełnił wobec dłużnika obowiązków informacyjnych dotyczących zawieranej umowy i skutków poddania się egzekucji bankowej na podstawie BTE.

_ - Chcemy, by sąd nie podejmował mechanicznie decyzji o nadaniu klauzuli wykonalności BTE, ale nim to zrobi, zbadał zasadność wszczęcia egzekucji _ - powiedział Kasprzak.

Dodał, że zmiany przewidują również, aby po nadaniu klauzuli wykonalności BTE, sąd informował o tym dłużnika. Obecnie dowiaduje się on o egzekucji w momencie, gdy zjawia się u niego komornik. _ - Chcemy, by dłużnik dowiadywał się od sądu, że taki tytuł został wystawiony. Aby miał czas na podjęcie decyzji, czy poddaje się egzekucji, czy też spłaci dług _ - mówił poseł PSL.

Wskazał też, że proponowane zmiany są społecznie oczekiwane. Wyraził nadzieję, że projekt zyska uznanie innych klubów.

Czytaj więcej w Money.pl
Pracownicy ING Banku Śląskiego uniewinnieni w sprawie opcji Obrona jest zadowolona z wyroku, prokuratura zapowiada apelację.
Rosną długi. Sięgają już 864 miliardów złotych Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec stycznia wzrosło w ujęciu miesięcznym o 3,1 procent, czyli o 25 miliardów 986,1 miliona złotych.
Urzędnicy pomogą walczyć z zatorami Z danych KRD BIG wynika, że niemal osiem na dziesięć przedsiębiorstw ma problem z wyegzekwowaniem należności od kontrahentów. W efekcie zatory płatnicze są jedną z największych barier w rozwoju polskich firm.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)