Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki bezprawnie żądają dodatkowych pieniędzy

0
Podziel się:

Opłata za sporządzenie aneksu do umowy jest niedozwolona.

Banki bezprawnie żądają dodatkowych pieniędzy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Dodatkowe płacenie za sporządzenie aneksu do umowy, zgubienie lub kradzież karty czy za spóźnioną spłatę minimalnej kwoty kredytu to tylko niektóre z niedozwolonych opłat, jakie banki pobierają od konsumentów.

Klienci instytucji finansowych muszą znać swoje prawa i zawsze sprawdzać, jakich kosztów mogą one od nich żądać - apelują eksperci w _ Gazecie Prawnej _. Przykładowo na obciążanie konsumenta kosztami rozpatrzenia nieuzasadnionej reklamacji nie pozwalają przepisy.

W ostatnich latach powstało wiele raportów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, piętnujących błędy banków. Mimo to banki nadal stosują niedozwolone opłaty. Bank nie może pobierać kilku opłat za czynności wykonywane w ramach jednej usługi. Jako przykład jeden ekspertów w gazecie podaje pobieranie opłat za dokonywanie wpłat i wypłat gotówkowych w kasie bądź z bankomatu banku, w którym klient ma rachunek.Jest to zakazane, ponieważ są to czynności wykonywane przez bank w ramach prowadzenia rachunku klienta, za którą to usługę bank pobiera osobną opłatę.

Zakazane jest także pobieranie opłat z tytułu sporządzenia aneksu do umowy, przyznania okresu karencji w spłacie kredytu oraz opłat za dokonanie czynności związanych z administrowaniem kredytami, jak np. wystosowanie wezwania do zapłaty - wylicza ekspert w dzienniku.

ZOBACZ TAKŻE:

Prawnicy radzą, aby w takich przypadkach nie rezygnować z walki o swoje prawa. Banki zdają sobie sprawę z tego, że działają bezprawnie.

Osoby, które czują się poszkodowane przez banki, mogą dochodzić swoich praw przed Bankowym Arbitrażem Konsumenckim. Jest to łatwiejsza droga niż występowanie z roszczeniami do sądu powszechnego, gdyż postępowanie przed tym organem jest szybsze i nie wiąże się z ponoszeniem dużych kosztów. Bankowy Arbitraż Konsumencki działa przy Związku Banków Polskich - przypomina _ Gazeta Prawna _.

wiadomości
gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)