Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atom w Iranie. Prace nad porozumieniem ws. programu atomowego rozpoczęte

0
Podziel się:

Rozmowy będą bardzo trudne.

Dzisiejsze rozmowy przebiegały w pozytywnej atmosferze
Dzisiejsze rozmowy przebiegały w pozytywnej atmosferze (PAP/EPA)

Delegacje Iranu i państw grupy 5+1 rozpoczęły dziś w Wiedniu prace nad projektem ostatecznego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, oceniając, że rozmowy będą _ bardzo trudne _.

_ - Rozpoczynamy spotkania, aby ustalić zarysy porozumienia. Przeprowadziliśmy już pożyteczną wstępną dyskusję _ - potwierdził po dzisiejszym spotkaniu Michael Mann, rzecznik prasowy szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Podkreślił, że prowadzone do piątku rozmowy będą _ bardzo trudne i skomplikowane _.

Wczoraj delegacje przeprowadziły spotkania koordynacyjne i starały się wyjaśnić swoje stanowiska w niektórych kwestiach.

Ashton, która prowadzi negocjacje w imieniu grupy 5+1, złożonej z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielka Brytania, Rosja, Chiny, Francja) i Niemiec, uczestniczyła w środowym spotkaniu osobiście wraz z szefem irańskiej delegacji, ministrem spraw zagranicznych Mohammadem Dżawadem Zarifem.

W listopadzie zeszłego roku grupa 5+1 podpisała z Iranem czasowe wstępne porozumienie w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie sankcji gospodarczych, jakie Zachód nałożył na Iran w związku z tym programem.

Iran zobowiązał się m.in. wstrzymać wzbogacanie uranu powyżej 5 proc. i zneutralizować posiadane zapasy uranu wzbogaconego do 20 proc. Teheran zapowiedział również, że nie będzie instalował dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek typu, a także nie uruchomi reaktora w Araku i zapewni Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dostęp do zakładów produkujących wirówki i do kopalni uranu.

Celem ostatecznego porozumienia, po dziesięciu latach silnych napięć pomiędzy Iranem a Zachodem, jest trwałe zapewnienie przez Teheran reszty świata, że jego program nuklearny ma jedynie pokojowy charakter, co skutkować ma zniesieniem międzynarodowych sankcji dławiących irańską gospodarkę.

Obydwie strony przyznają, że w negocjacjach występują liczne pułapki, a sukces nie jest jeszcze przesądzony, choć trzy poprzednie spotkania w Wiedniu pozwoliły na usunięcie wielu sporów, w tym dotyczącego reaktora atomowego w Araku.

Reaktor ten, położony w odległości 240 km na południowy zachód od Teheranu, mógłby teoretycznie posłużyć do uzyskania materiału rozszczepialnego do budowy głowic atomowych. Iran twierdzi, że reaktor służy jedynie badaniom, głównie medycznym, lecz wobec sceptycyzmu Zachodu kraj ten w kwietniu zaproponował, by reaktor produkował pluton tylko w jednej piątej ilości, jaką wcześniej planowano.

Po spotkaniach w tym tygodniu negocjatorzy przewidują trzy kolejne sesje do 20 lipca, czyli terminu ustalonego w listopadzie 2013 roku w ramach tymczasowego porozumienia między Iranem a grupą 5+1. Strony mogą jednak uzgodnić kontynuowanie rozmów.

Czytaj więcej w Money.pl
Atomu w Iranie coraz mniej. Nowe dane Większość zapasów uranu, który szybko można przekształcić w materiał nadający się do produkcji bomb jądrowych, została zneutralizowana.
Atom w Iranie: Kiedy dojdzie do porozumienia? W Wiedniu rozpoczęły się we wtorek rozmowy między Iranem a światowymi mocarstwami w sprawie ostatecznego porozumienia dotyczącego irańskiego programu atomowego.
Iran wstrzymał rozwój programu atomowego Teheran rozpoczął neutralizowanie posiadanych już zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)